Jedním z duchovních vrcholů setkání ve Žďáře bude pásmo svědectví o blahoslavené Chiaře Luce Badano, zařazené na čtvrtek 16. srpna večer. O svém vztahu ke Chiaře budou hovořit mladí lidé, do jejichž života zasáhla, ale i Chiařini nejbližší.
Setkej se s rodiči blahoslavené dívky
Chiara Luce byla normální italská dívka. Pro své rodiče, kteří na její narození museli čekat deset let, byla Božím darem. Když měla 17 let, zjistili jí lékaři nevyléčitelnou a velmi bolestivou rakovinu kostí. Chiara své onemocnění přijala jako projev Boží vůle se slovy „Pane, chceš-li to ty, chci to i já.“
Zemřela ve svých 18 letech roku 1990. Poslední slova, která řekla své mamince, byla: „Buď šťastná, protože já jsem…“ Po dvaceti letech ji v roce 2010 papež Benedikt XVI. za přítomnosti jejích rodičů blahoslavil. Dnes si ji mnoho mladých lidí volí za svou biřmovací patronku.
O tom, jaká tato dívka byla, jak prožívala svou nemoc a jaký byl její vztah s Bohem, nám přijedou vyprávět Chiařini nejbližší - její rodiče Maria Teresa a Ruggero Badanovi.
V rámci příprav programu se s nimi v červenci setkala vedoucí režie programu Týna Plíhalová. Společně s moderátorem Lukášem Grácou a o. Tomášem Hoffmannem se vydala na setkání švýcarské mládeže, na kterém Badanovi vystupovali. Celá jejich cesta byla naplněna spoustou nečekaných zážitků a zásahů Božích… Týně Plíhalové jsme položili několik otázek:
Přiblížila bys nám průběh setkání ve Švýcarsku?
Manželé Badanovi asi hodinu hovořili o Chiaře Luce a o jejím životě. Pak asi 45 minut odpovídali na otázky a potom aspoň hodinu strávili tím, že za nimi chodili lidé a třásli si s nimi rukama, žádali o podpisy, povídali si, říkali jim svoje zkušenosti s Chiarou... a to trvalo asi tři hodiny. Pro mě to bylo naprosto fascinující sledovat, jak je potom pořadatelé museli od těch lidí úplně odlepit, aby se příliš neunavili. Pan Ruggero Badano už totiž chodí o berlích a je hodně nemocný.
Jak na Tebe rodiče Chiary Luce zapůsobili?
Na manželech Badanových je nejvíc fascinující, jakým způsobem jsou i přes svůj pokročilý věk (je jim asi kolem osmdesáti) přítomní tomu, co říkají. A přítomní lidem, pro které to říkají. S každým si povídali, jako kdyby na světě existoval jenom on.
A pak také to naše osobní setkání, když jsme se bavili o jejich vystoupení ve Žďáře, bylo strašně silné. Bylo to opravdu neuvěřitelné. Vůbec jsem takový zážitek nečekala. Člověk opravdu cítil, že se setkává s rodiči světice, že na tom něco bude, že ta svatost asi skutečně existuje.
A co nás nakonec ještě oslovilo maximálně, bylo, když jsme odjížděli, tak jsme dostali od Badanových SMS. Přáli nám příjemnou cestu a psali, že už se těší do Čech. Chtějí se podívat také do Prahy, protože mají hodně blízký vztah k pražskému Jezulátku.
Na co se můžeme těšit ve Žďáře my?
Společně s manžely Badanovými za námi přijedou ještě dva někdejší kamarádi Chiary Luce, sourozenci Chicca a Franz. Chicca byla Chiařina velká kamarádka a pomáhala ji v těch posledních chvílích. A Franz napsal dnes nejrozšířenější Chiařin životopis.
Už pro nás mají připravený program, a protože jsme viděli, že ta jejich výpověď je opravdu velmi silná, tak do něho nebudeme jinak zasahovat. Takže se můžeme těšit na plnou hodinu a půl s Badanovými, se skutečnými rodiči světice.
Více informací o CSM najdete na https://zdar2012.signaly.cz/.