nově publikovaným tematickým číslem věnovaným vztahu Husa a jeho následovníků a katolické teologie.
Bližší informace lze získat na adrese www.theologica.cz. Časopis je možné si objednat v knihovně Katolické teologické fakulty UK nebo v Nakladatelství Karolinum (v prodejně i přes internet). Jednotlivé články jsou přístupné i online.
Vyšlo AUC Theologica 1/2015: Jan Hus, následovníci a katolická teologie
Redakce časopisu AUC Theologica, vydávaného Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, se rozhodla přispět k letošnímu šestistému výročí smrti rektora pražského vysokého učení a katolického kněze Jana Husa nově publikovaným tematickým číslem věnovaným vztahu Husa a jeho následovníků a katolické teologie. Tento skromný chápe také jako odpověď na slova Jana Pavla II. pronesená na mezinárodním husovském sympóziu v Římě roku 1999: „Nejlepší obranou proti ideologickým, politickým i ekonomickým překážkám a tlakům mocných a proti deformacím z nich případně plynoucím je poctivé vědecké bádání.“
Úvodní studie čísla se věnuje Husově nauce o reálné přítomnosti Krista v eucharistii, kterou Ctirad V. Pospíšil zasazuje do historicko-teologického kontextu a dochází k závěru, že konsubstancialismus nepopírající reálnou přítomnost nemusí být nutně heretický. Husovo učení o eucharistii podle něj se nevymyká dobové katolické nauce a nevylučuje viditelné stránky svátosti. Vít Hlinka se dále zaměřuje na Husovy odkazy na některé aspekty nauky Jáchyma z Fiore, jehož exotickou nauku a pojetí dějin, zvláště očekávání apokalyptického Krista, nejprve představuje. Na tomto pozadí si pak všímá vlivu, který jáchymovská proroctví na Husa měla.
Další dvojice článků se věnuje jinému Janovi, totiž Rokycanovi. Příspěvek italského teologa Giacoma Canobbia si na příkladu disputace mezi Ivanem z Dubrovníka a Janem Rokycanou na Basilejském koncilu všímá provázanosti eucharistické nauky s ekleziologií, s vizí církve. Eucharistie a bytostný zájem o ni přivádí Husa i Rokycanu k zájmu o církev, o její reformu, o pojetí autority v církvi. Tento motiv zůstává živý a aktuální i v církvi 21. století. František Urban si ve svém pojednání o Rokycanově mariologii všímá sepětí různých tajemství víry: mariánská úcta Božího lidu vychází z naslouchání slovu Písma po vzoru Panny Marie a skutečná mariánská úcta přivádí opět k naslouchání Slovu.
Číslo obsahuje i další studie, recenze odborných knih a zprávy. Časopis je možné zakoupit v Nakladatelství Karolinum (v prodejně i přes internet), texty v elektronické podobě jsou volně přístupné na www.theologica.cz.