Celý projekt, má tedy 3 cíle:
1/ pomoc mrtvé farnosti
(ve farnosti Jeníkov, kterou jsme adoptovali, nebyly před adopcí již řadu let vůbec žádné bohoslužby a nikdo z farnosti se neučastnil ani bohoslužeb v okolí, pouze stál kostel, fara a dvě kaple, dvě další kaple ve farnosti byly postuně zbourány),
2/ impuls pro oživení skomírajících farností
jihomoravského pohraničí (ve většině farností, které FATYM podél hranice s Rakouskem spravuje, vládla "poraženecká atmosféra": my už jsme tu poslení... - díky adopci farnosti, která je na tom ještě daleko hůře, si lidé začali uvědomovat, že jsou schopni někomu pomoci, nejen pomoc přijímat, a že to tedy s nimi není beznadějné...),
3/ otestování projektu jako pilotního
a zjištění jeho širší použitelnosti v rámci nové evangelizace v ČR (neboť farností vhodných k adopci i schopných adoptovat je v rámci ČR více - nyní tento pilotní projekt nabízí již osmiletou zkušenost, která může být reflektována).
Stručný popis a charakteristika projektu:
V adoptované farnosti Jeníkov je dle možnosti trvalá posádka ze řad dlouhodobých spolupracovníků FATYMu. V současné době jde o dvě dívky, které navštěvují školky ve farnosti, pořádají volnočasové aktivity, navštěvují farníky, budují a udržují základnu pro přijetí dalších, kteří přijíždějí z Moravy, scházejí se k modlitbě, které se mohou zůčastnit i další... Po čase se vždy vracejí na Znojemsko načerpat síly.
Několikrát do měsíce přijíždí do Jeníkova na jeden až tři dny některý z kněží (nebo jáhnů) působící ve farnostech FATYMu na Znojemsku s posádkou věřících a často i nevěřících (máme starší devítimístný mikrobus).
Jeden z kněží FATYMu, je vedle svých ustavnovení na jihu Moravy ustanoven ještě jako aministrator in spiritualibus (správce farnosti ve věcech duchovních) v severočeském Jeníkově - o péči o farnost Jeníkov se však fakticky dělí s ostatními kněžími z farností, které adopci provedly.
Celá řada pravidelných akcí je nasměrována na naši adoptivní farnost: podzimní moravská pouť do Jeníkova, květnová pěší pouť z Prahy do Jeníkova, červnová cykopouť z Vranova nad Dyjí do Jeníkova, týdenní pobyt Soluňáků (kluci, kteří uvažují o kněžství) v Jeníkově, koncerty, přednášky, pobyty rodin...
Naopak celá řada pravidelných akcí ve farnostech FATYMu je pořádána i pro lidi z Jeníkovské farnosti: srpnová pěší pouť z Vranova na Velehrad, duchovní obnovy exercičního typu v Prosiměřicích, pobyty pro děti, mládež a rodiny z Jeníkova ve farnostech na Znojemsku...
Farní zpravodaj farností FATYMu (4x do roka) vychází i v mutaci pro Jeníkov, a je roznášen do všech 640 domácností farnosti.
A výsledky?
Otec Marek Dunda, moderátor FATYMu Vranov nad Dyjí říká: "Adopce Jeníkova, podobně jako mnohé jiné věci, žije díky několika nadšencům, kteří stále oživují tuto ideu. Je pravdou, že z Jeníkova se nestala živá farnost, ale také je pravda, že se již mnohé podařilo ovlivnit k dobrému. Někteří z nás v této souvislosti zažili obrovské Boží požehnání. Chceme tedy povzbudit ty, kteří vnímají, že by mohli pomoci v jiné farnosti, aby se nebáli a neváhali. A pokud by někdo byl ochoten jakýmkoliv způsobem pomoci službě FATYMu v Jeníkově, budeme za to velmi vděční."
Po osmi letech trvání projektu o něm informuje krátký film Chcete mě? aneb jak se adoptuje farnost
Další prameny:
- FATYM
- Chcete mě? aneb jak se adoptuje farnost - film na www.TV-MIS.cz
- Informace o družbě s Jeníkovem ke stažení
- Články s tématem adopce farnosti Jeníkov na webu FATYMu