Základní informace o encyklice
Na svátek apoštolů Petra a Pavla podepsal papež František encykliku (veřejný list) Lumen Fidei – Světlo víry a tato byla 5.7.2013 slavnostně vyhlášena. V článku tomto naleznete základní informace o encyklice. Zároveň se na webu pastorace.cz budeme v následujících týdnech postupně věnovat některým tématům encykliky.
Práce dvou papežů
Encyklika Lumen Fidei je napsána k probíhajícímu Roku víry jako dosti široce pojatý podnět k orientaci i meditacím. Samotná encyklika je v jistém smyslu v dějinách papežských dokumentů jedinečná. Jak před časem vtipně poznamenal papež František – byla napsána „čtyřručně“. Papež Benedikt XVI ještě za svého pontifikátu encykliku z velké části připravil, ale nestačil ji už do svého odstoupení dokončit a vyhlásit. Poskytl ji však svému nástupci. Papež František přijal Benediktův koncept a z jisté části i hotový text a doplnil či upravil jej podle svého, jak sám uvádí. Při různosti teologických, pastoračních i osobnostních rysů obou velkých mužů je to obdivuhodný projev vzájemné úcty a pokory obou. Téma této encykliky má své logické místo v tématech, kterým se papež Benedikt XVI. věnoval. Doplňuje tak témata předešlých encyklik (Deus caritas est, Spe salvi a sociální encykliky Caritas in veritate), které se zabývaly láskou a nadějí, o třetí ctnost, kterou je víra. Její potřebnost i nesamozřejmost je společným tématem obou papežů, jak plyne z jejich projevů a písemných statí.
Text k upevnění víry a k meditaci
Encyklika Lumen fidei je rozdělena do čtyř kapitol a má šedesát odstavců. Stylem psaní je to text určený zejména k upevnění víry věřících a k meditaci, která může odhalovat u čtenáře jeho vlastní základy víry i její prožívání. Encyklika se také na řadě míst vymezuje proti názorům, které křesťanství odmítají nebo pomlouvají. Nedělá to však útočně, ale spíš jasným, laskavým a při tom jednoznačným způsobem.
Hlavní rysy encykliky Lumen Fidei
Pokud bychom chtěli vystihnout hlavní rysy encykliky, můžeme říci, že víra je v ní představována jako dynamický proces, ne jako jakýsi učební text, který je prostě třeba si osvojit. Zajímavé jsou souvislosti mezi láskou a poznáním nebo mezi uvěřením jako předpokladem porozumění. Encyklika Lumen fidei nepochybně představuje text, jehož obsah je třeba postupně vnímat a meditovat. Není jen vybídnutím k poznání a přijetí správných obsahů víry ale požaduje něco ještě náročnějšího: Opravdové žití víry, vnímání jejího hlubokého a širokého existenciálního rozměru, který je neodlučně spojen s láskou. Je ukazována jako skutečnost, která přináší člověku radost.
Stručně o obsahu encykliky Lumen Fidei
- V úvodu je prezentován a do současnosti uváděn tradiční pojem „světlo víry“. Jako světlo života je víra užitečná dnes jako dříve. Není žádným tmářstvím.
- V dalších odstavcích je nahlížena víra z různých pohledů, které jsou vesměs výrazně biblicky ukotveny.
- První kapitola připomíná biblické obrazy uvěření, životního pohybu ve víře a jejího růstu, tak, jak to lze vyčíst ze Starého zákona. Ježíš je potom představen jako ten, kdo přivádí víru k plnosti. Tato plnost víry je nesena a zakoušena v církvi, která je v encyklice opakovaně prezentována jako vlastní prostor uchovávání, předávání a růstu víry.
- Druhá kapitola prezentuje strukturu uvěření a života ve víře. Víra a pravda, poznání a láska, víra jako vidění a slyšení jsou témata, která čtenáře uvedou k podnětnému rozjímání nad vírou vlastní i vírou druhých.
- Třetí kapitola se zabývá předáváním víry a souvislostí slavení svátostí s tímto předáváním. Slavení svátostí je zde prezentováno jako předávání „paměti církve“, která v sobě nese víru.
- Čtvrtá kapitola představuje víru jako nesmírně užitečnou pomoc pro budování takového světa, v němž by se člověk cítil bezpečně. Je také ukazována jako pomoc a útěcha v utrpení či jako velká pomoc pro rodinu.
- Encyklika končí krátkou prosebnou modlitbou k Panně Marii, která je viděna jako ta, která může člověku pomáhat na cestě víry.
Výběr témat encykliky - na webu pastorace.cz
Na stránkách pastorace.cz se v následujících týdnech budeme postupně věnovat některým tématům encykliky, aby tak posloužila k tomu, k čemu je určena, tedy k plodnému prožívání Roku víry, který u příležitosti padesátého výročí zahájení 2. vatikánského koncilu v celé církvi slavíme.
Aleš Opatrný
Redakčně upraveno,
doplněno mezititulky
a zvýrazněním v textu
Význam slova Encyklika
Výraz encyklika pochází z latinského "(litterae) encyclicae" - "oběžný dopis", což vzešlo z řeckého "enkýklios", "oběžný". Encyklika je veřejný dopis, kterým se papež obrací na celou církev (nebo na nějakou její část). Název encykliky se udává podle prvních dvou nebo tří slov, která obvykle shrnují obsah. Encykliky odrážejí priority jednotlivých papežů a požívají zvláštní autoritu, i když se na jejich obsah nevztahuje tzv. "papežská neomylnost". (Zpracováno podle hesel encyklika na webu www.iencyklopedie.cz)