Navigace: Tematické texty V VelikonoceKomentáře liturgie 1/ Missa chrismatis – komentář k čtvrteční dopolední liturgii

1/ Missa chrismatis – komentář k čtvrteční dopolední liturgii

1. Před započetím obřadů (cca 5 minut předem)

Milovaní bratři a sestry,
na Zelený čtvrtek se slaví v dopoledních hodinách mše svatá pouze v katedrálních chrámech. Předsedá jí diecézní biskup a spolu s ním koncelebrují kněží z různých částí diecéze, aby tak naznačili jednotu diecézního kněžstva se svým ordinářem. Také my všichni si chceme uvědomit prastarou víru křesťanského společenství vyjádřenou slovy: „Kde je biskup, tam je církev.“

Dnešního dne děkujeme Bohu za dva veliké dary: Eucharistii a svátostné kněžství. Při večerních bohoslužbách ve svých farních chrámech si připomeneme Poslední večeři, kterou slavil Pán Ježíš se svými učedníky a při níž ustanovil Nejsvětější svátost Oltářní. Při této dopolední bohoslužbě děkujeme jednak za dar svátostného kněžství, a proto kněží před svým biskupem vyjádří své odhodlání v ničem neztenčené míře sloužit Kristu a církvi. Zároveň biskup posvětí nové oleje: nemocných, katechumenů a svaté křižmo.


2. Po homilii
Nyní přítomní kněží obnoví před svými biskupem kněžské závazky, které vyplývají z přijetí kněžského svěcení: neohrožené hlásání Božího slova, horlivé slavení eucharistie i ostatních svátostí, podřízenost v poslušnosti svému biskupovi, vytrvalost v modlitbě, zvláště Liturgie hodin a život v celibátu podle příkladu Pána Ježíše a norem katolické církve.

Nejprve povstanou kněží, aby vyjádřili svou odhodlanost a připravenost ke službě a na otázky biskupa odpovídají 3x ANO a jednou AMEN. Potom povstanou ostatní přítomní věřící aby podpořili své kněze prosebnou modlitbou.


3. Po obnově kněžských závazků
Dnes se v obětním průvodu přináší nejen chléb a víno, ale také oleje, které mají být při této slavnosti posvěceny. (Přitom sbor zpívá starobylý hymnus o Kristu Vykupiteli „O Redemptor“.)


4. Na konci eucharistické modlitby
Nyní požehná otec biskup olej nemocných, který je určen pro naše nemocné bratry a sestry i pro ty, kdo jsou pokročilého věku.


5. Svaté přijímání
Svaté přijímání věřícím se bude podávat v obou bočních lodích katedrály. Kněží budou ve čtyřstupu přistupovat k obětnímu stolu, kde pokleknou a přijmou Tělo a Krev Páně namáčením. Neasistující jáhni a asistence bude přijímat až nakonec.


6. Po modlitbě „Po přijímání“
V této chvíli požehná otec biskup olej pro naše katechumeny a pak posvětí křižmo. Při svěcení křižma všichni stojíme a koncelebrující kněží od slov „Proto tě, Bože, prosíme“ vztáhnou pravou ruku směrem ke křižmu a drží ji vztaženou až do konce modlitby.



Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Velikonoce
 - samostatná velikonoční stránka 
Velikonoce (jen) na webu pastorace.cz zde

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dt 4,1-2.6-8; Žalm Žl 15,2-3a.3b-4.5bc; Jak 1,17-18.21b-22.27
Mk 7,1-8.14-15.21-23

Církev je vnímána jako instituce zachovávající dávné tradice. Kde je hranice mezi mechanickým, bezduchým ulpěním na stále stejném a mezi skutky, symboly a myšlenkami oživenými v aktuální situaci mocí Božího ducha? Nejednou se ukazuje, že zachovávání tradic je vlastně formou útěku do jistoty před ohrožujícím světem stále nového rozhodování se. Opakem je potřeba mít něco stále jinak, nezvykle, být hlavně jiní než ostatní… Ježíš dává návod: Duchovní kvalitu nedává tradice, zvyk, móda…, ale to, co je skutečnou příčinou našeho jednání, tedy co motivuje jednání v našem srdci.

Zdroj: Nedělní liturgie

Den modliteb za péči o stvoření 1. září

Den modliteb za péči o stvoření 1. září
(30. 8. 2024) 1. 9. je příležitostí uvědomit si znovu své povolání spravovat svět a starat se o něj. Iniciativa Žít Laudato si´&…

Duchovní cvičení v tichu 3. 11. - 10. 11. 2024 podle sv. Ignáce

Duchovní cvičení v tichu 3. 11. - 10. 11.  2024  podle sv. Ignáce
(29. 8. 2024) Komunita Chemin neuf pořádá 3. 11. - 10. 11.  2024  ve svém  klášteře v…

Umučení svatého Jana Křtitele (29.8.)

Umučení svatého Jana Křtitele (29.8.)
(28. 8. 2024) O umučení Předchůdce Páně podává zprávu evangelium Matoušovo (14,3-12) a Markovo (6, 17-29).

Sv. Augustin (svátek 28.8.)

Sv. Augustin (svátek 28.8.)
(27. 8. 2024) Narodil se roku 354 v Tagaste v Numidii (dnešní Souk Ahras v severovýchodním Alžírsku). Vynikal neobyčejným nadáním a…

Svatá Monika (svátek 27.8.)

Svatá Monika (svátek 27.8.)
(25. 8. 2024) Narodila se v roce 331 nebo 332 v křesťanské rodině v Tagaste v Numidii (v dnešním severovýchodním Alžírsku).

Založil první bezplatnou základní školu (1597) a byl pronásledován církví

Založil první bezplatnou základní školu (1597) a byl pronásledován církví
(24. 8. 2024) Svatý Josef Kalasánský (svátek 25.8.)

sv. Bartoloměj (svátek 24.8.)

sv. Bartoloměj (svátek 24.8.)
(23. 8. 2024) „Čím nás může tento takřka anonymní světec inspirovat?