Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VelikonoceKomentáře liturgie 3/ Velikonoční vigilie 2

3/ Velikonoční vigilie 2

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

Velikonoční vigilie

Před obřady
Pro vyvolený národ byla veliká noc ta, kdy vyšli z egyptského otroctví. Na památku tohoto vysvobození zabíjeli velikonočního beránka. Pro nás však je nejdůležitější ta noc, kdy Ježíš vstal z mrtvých. Proto ji nazýváme Velikou nocí. Ona je pro každého z nás nadějí, i když jsme ohroženi hříchem a smrtí.

Slavnost Veliké noci se dělí na čtyři části:
V první, která se nazývá "Slavnost světla", si připomeneme, že vzkříšený Kristus je světlo světa. Bude požehnán oheň a svíce, kterou v průvodu přineseme k oltáři a zazní velikonoční chvalozpěv.
V druhé části nám čtení z Písma svatého ukáže, jak se Bůh stará o svůj lid, o vyvolený národ ve Starém zákoně a o církev v zákoně Novém.
Třetí část tvoří křestní bohoslužba. Bude posvěcena voda a obnovíme své křestní sliby, svůj vztah k nebeskému Otci.
Ve čtvrté části dnešních obřadů jsme zváni na společnou hostinu u Ježíšova stolu.


Po požehnání ohně
Nyní bude od ohně zapálena velikonoční svíce. Její plamen nám bude po celý příští rok připomínat vzkříšeného Krista. Svíce je označena letopočtem a symbolickými písmeny, pět kadidlových zrn připomíná pět ran Kristových na kříži. Bude nesena v čele průvodu do kostela. Na zvolání kněze :"Světlo Kristovo" odpovídáme: "Sláva Tobě, Pane." Při druhém zvolání, u vchodu do kostela, si zapálíme od této svíce i naše svíčky.


Po příchodu do presbytáře
Dnešní noc je zasvěcena Pánu. Vstoje, s hořícími svícemi v rukou, vyslechneme velikonoční chvalozpěv s připomenutím slov Písma: "Blažení, kteří očekávají Pána až znovu přijde, aby je nalezl, jak bdí." Tak se připravíme na přechod z noci tohoto života do dne Slávy.


Po chvalozpěvu
Nyní svíce zhasneme a v bohoslužbě slova se zaposloucháme do x... čtení ze Starého zákona. Po každém čtení následuje žalm a modlitba, při které povstaneme.


Před "Gloria"
Za velkolepá Boží díla v dějinách spásy, jak jsme je mohli nyní znovu objevovat, zazpíváme chvalozpěv vykoupených. Budou rozsvíceny svíce na oltáři, rozezní se opět zvony.


Po homilii
Veliká noc je veliká tím, že v ní Kristus vstal z mrtvých, dovršil naše vykoupení a uskutečnil naše omilostnění. Toho se nám dostává při křtu. Proto se o této Veliké noci v prvotní církvi křtilo.

Ježíš se s námi dnes setkal ve znamení světla, slova a nyní se s námi setkává ve znamení vody. Kněz nejdříve posvětí křestní vodu, jíž se bude křtít po celou velikonoční dobu. Po úvodní výzvě zazní litanie ke všem svatým, při kterých stojíme.


Před obnovou křestního vyznání
Po celý půst jsme se připravovali obnovit křestní milost v nás. Nyní se přiblížil okamžik, kdy se veřejně odřekneme hříchů a vyznáme svou víru. Tak obnovíme duchovně svůj křest. Povstaneme, rozsvítíme si svíce a na jednotlivé výzvy kněze odpovíme nejdříve třikrát ANO a potom třikrát VĚŘÍM.


Po obnově křestního vyznání
Pokropení křestní vodou nám připomíná náš křest, kdy jsme s Kristem duchovně vstali z mrtvých. Potom nastane poslední část slavnosti - bohoslužba eucharistie. V ní se dnes naposled, ale nejpravdivěji, setkáme se vzkříšeným Kristem. Přijetím proměněného chleba se spojíme s tělem a krví vzkříšeného Pána a to bude záruka našeho vzkříšení při jeho druhém příchodu.


Témata: Velikonoce

Čtení z dnešního dne: Sobota 27. 7. 2024, Sobota 16. týdne v mezidobí

Jer 7,1-11;

Komentář k Mt 13,24-30: Bolí nás, když vidíme, jak plevel škodí a zamořuje. Zkouška trpělivosti: nechat zrát obojí pohromadě.

Zdroj: Nedělní liturgie

Gereon Goldmann, OFM + 26.7.2003

(25. 7. 2024) Německý františkán, který za II. světové války prošel s německou armádou část Evropy a Afriky jako zdravotník a následně…

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia

Vatikán se vyjádřil k soukromým poselstvím o Svaté Trojici - zdroji milosrdenství v severoitalské Villa Guardia
(25. 7. 2024) 24. července 2024 Vatikán zveřejnil dopis prefekta Dikasteria pro nauku víry kardinála Victora Manuela Fernándeze…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)
(23. 7. 2024) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Prorok svatý Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902