Duch svatý uzdravuje ze stresu a z rutiny  Stres a nuda jsou v podstatě rezignací.  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Slavnost Matky Boží, Panny Marie - 1.1. / Angelus - papež František (Učme se jazyku lásky)

Začátek nového roku je svěřen Panně Marii, kterou dnes slavíme jako Matku Boží. V těchto hodinách prosíme o její přímluvu zejména za emeritního papeže Benedikta XVI., který včera ráno opustil tento svět. Všichni společně, jedním srdcem a jednou duší, děkujeme Bohu za dar tohoto věrného služebníka evangelia a církve. Právě jsme v televizi viděli pořad "K jeho obrazu" o činnosti a životě papeže Benedikta XVI.

Zatímco stále rozjímáme o Marii v jeskyni, kde se narodil Ježíš, můžeme si položit otázku: Jakým jazykem k nám Panna Maria promlouvá? Jak Maria mluví? Co se od ní můžeme naučit pro začínající rok? Můžeme říci: "Panno Maria, nauč nás, co máme v tomto roce dělat".

Když pozorujeme scénu, kterou nám předkládá dnešní liturgie, všimneme si, že Maria vlastně nemluví. S úžasem přijímá tajemství, které prožívá, uchovává vše ve svém srdci a především se stará o Dítě, které - jak říká evangelium - "bylo položeno v jeslích" (Lk 2,16). Toto sloveso "položit" znamená pečlivě položit a říká nám, že Mariin vlastní jazyk je mateřský: něžně pečovat o Dítě. V tom je Mariina velikost: zatímco andělé se radují, pastýři se sbíhají a všichni hlasitě chválí Boha za událost, která se stala, Maria nemluví, nebaví hosty vysvětlováním, co se jí stalo, nekrade scénu - my rádi krademe scénu! Naopak, do středu pozornosti staví Dítě a s láskou o něj pečuje. Jedna básnířka napsala, že Maria "uměla také slavnostně mlčet, [...] protože nechtěla ztratit ze zřetele svého Boha" (A. Merini, Corpo d'amore. Un incontro con Gesù, Milano 2001, 114).  

To je typický jazyk mateřství: něha péče. Matky, které nosí ve svém lůně po devět měsíců dar zázračného dítěte, totiž nadále věnují svým dětem veškerou pozornost: krmí je, drží je v náručí, něžně je ukládají do kolébky. Péče: to je také jazyk Matky Boží; jazyk matky.

Bratři a sestry, stejně jako všechny matky, i Maria nosí život ve svém lůně, a tak k nám promlouvá o naší budoucnosti. Zároveň nám však připomíná, že pokud chceme, aby byl nový rok opravdu dobrý, pokud chceme obnovit naději, musíme opustit jazyky, gesta a rozhodnutí inspirovaná sobectvím a naučit se jazyk lásky, kterým je péče. Péče je nový jazyk, který je v rozporu s jazykem sobectví. A to je závazek: pečovat o svůj život - každý z nás musí pečovat o svůj vlastní život -, pečovat o svůj čas, o svou duši, pečovat o stvoření a prostředí, ve kterém žijeme, a ještě více pečovat o své bližní, o ty, které Pán postavil vedle nás, a také o naše bratry a sestry, kteří jsou v nouzi a vyžadují naši pozornost a soucit. Když se díváme na Pannu Marii s Dítětem, jak se stará o Dítě, učíme se pečovat o druhé a také o sebe, pečovat o své vnitřní zdraví, o svůj duchovní život, o svou lásku.

Když dnes slavíme Světový den míru, uvědomujeme si odpovědnost, která nám byla svěřena za budování budoucnosti: tváří v tvář osobním a společenským krizím, které prožíváme, tváří v tvář válečné tragédii "jsme povoláni odpovědně a soucitně čelit výzvám našeho světa" (Poselství k 56. Světovému dni míru, 5). A to dokážeme, pokud se budeme starat jeden o druhého a pokud budeme společně pečovat o náš společný domov. 

Prosme nejsvětější Marii, Matku Boží, aby nás v této době, znečištěné nedůvěrou a lhostejností, učinila schopnými soucitu a péče - schopnými "dojmout se a zastavit se před druhým, jak často je to třeba" (apoštolská exhortace Evangelii gaudium, 169). 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Témata: Čas | něha | soucit

Čtení z dnešního dne: Pondělí 20. 5., památka Panny Marie, Matky církve

1. čtení Gn 3,9-15.20 nebo Sk 1,12-14; Evangelium Jan 19,25-34

Komentář k Jan 19,25-34: Mocný příslib i úkol být syny v dnešní době: kdo se odváží vytrhnout nás z náručí milované Matky?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze

Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze
(20. 5. 2024) Ve čtvrtek po slavnosti Seslání Ducha svatého se slaví svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze (latinsky festum…

Letnice, Svatodušní svátky... datum

(19. 5. 2024) O Letnicích křesťané slaví slavnost seslání Ducha svatého - tedy skutečnost, že Bůh skrze Ducha svatého působí (dodnes)…

22. května 1942 byl uvězněn německý kněz z Francie, který sloužil na Domažlicku

(19. 5. 2024) Nacistům se nelíbilo, že P. Ernst Lohner má „neblahý“ vliv na členy Hitlerjugend.

21.5. bl. Franz Jägerstätter

21.5. bl. Franz Jägerstätter
(19. 5. 2024) Franz Jägerstätter byl rakouský farmář,  který považoval nacismus jako neslučitelný s…

Život plný překážek, protivenství a hledání: Klement Maria Hofbauer Dvořák (svátek 20.5.)

(19. 5. 2024) * 1751, Tasovice u Znojma + 1820, Vídeň, Rakousko

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)
(15. 5. 2024) * 29. prosinec 1888 Plzeň / † 17. květen 1969 Řím

Svatý Jan Nepomucký (svátek 16. 5.)

(14. 5. 2024) Jan Nepomucký - v černých vodách času naše hvězda...