Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
02. neděle v mezidobí B / Petr Šabaka

Kde bydlíš dnes?

Promluva 2. neděle mezidobí B
 
„Šli tedy, viděli, kde bydlí, a zůstali ten den u něho“ (Jan 1, 39). Znovu a znovu jsem si četl tento verš Janova evangelia a žasl jsem nad jeho hloubkou. Vždyť v jediném verši je shrnutá celá dynamika povolání k životu učedníka. A teď nemám na mysli jen kněze a jiné zasvěcené osoby, ale každého křesťana. Každý člověk je pozván Kristem: „Pojďte a uvidíte!“ (Jan 1, 39)
 
Svým vnitřním pohledem vidím mnoho přátel a známých, pro které platí označení sympatizanti. Sympatizují s vírou křesťanů, ale jen Bůh ví, kdy překročí práh našeho společenství. Snad čekají v přítomnosti těch, kteří připravují cestu Pánu, kteří svým životem hlásají: „Urovnejte cestu Páně“ (Jan 1, 23). Čekají, až jednoho dne zvoláme: „Hle, Beránek Boží!“ (Jan 1, 36)
 
A v tuto chvíli jsme osloveni my, kteří jsme se již na cestu následování vydali. V úvodu do příběhu povolání proroka Samuela bychom se dozvěděli důležitou okolnost: „V těch dnech bylo Hospodinovo slovo vzácné, prorocké vidění nebylo časté“ (1 Sam 3, 1). I v samotném čtení si můžeme všimnout detailu: „Samuel ještě Hospodina neznal a Hospodinovo slovo mu ještě nebylo zjeveno“ (1 Sam 3, 7). Jsme my těmi učedníky, kteří rozumí Božím slovům, jsme těmi, kteří slyšeli jeho hlas a dokážou ho rozpoznat mezi všemi hlasy, které k nám mluví? Nepatříme náhodou k těm učedníkům, kteří sami potřebují ukázat na Pána: „To je on. Chceš ho následovat? Zajímá tě, kde bydlí?“ Můžeme znát techniku modlitby, můžeme mít zautomatizované odpovědi při liturgii i denní modlitby, můžeme se dokonale orientovat v Písmu, Katechismu, Kodexu kanonického práva a umně ovládat jazyk teologů. Ale …
 
Už poněkolikáté jsem rozečetl známou knihu Josefa Ratzingera Úvod do Křesťanství. Vždy jsem se však nasytil již prvními stránkami. I k dnešnímu tématu bych rád citoval několik slov:
 
„Ve věřících i nevěřících působí stejné vlivy, stejné síly – i když různým způsobem. Tedy i u věřících trvá nebezpečí nejistoty, která může v určitém okamžiku vystoupit na povrch a ukázat křehkost toho, co se nám zdálo vždy úplně samozřejmé“ (J. RATZINGER, Úvod do křesťanství, Petrov, Brno 1991, str. 10-11).
 
O co mi jde? Ukázat, že i křesťané životem ostřílení se čas od času musí Pána zeptat: „Rabbi, kde bydlíš?“ (Jan 1, 38) A odpověď může být možná leckdy překvapivá. Kdesi jsem také četl, a ona myšlenka se mi líbila, že jednou z důležitých charakteristik života z víry je chudoba. Je ostatně zmiňována jako první blahoslavenství. Ale ona chudoba je pravděpodobně míněna spíše jako ochota k otevřenosti, schopnost pružnosti v praktikování víry, schopnost přijmout bohatství různosti a rozmanitosti. 
 
„A ten den zůstali u něho.“ Ten den, jeden den: „Syn člověka (totiž) nemá, kde by hlavu složil“ (Mt 8, 20) Myslet si, že Pán, kterého jsem se rozhodl následovat před mnoha desetiletími, je stále na stejném místě a v podobě, v jaké jsem ho tehdy zastihl, nemusí být pravda. Možná tam byl, možná tam zase bude, ale musím ho znovu hledat: „Rabbi, kde bydlíš (dnes)?“
 
„Zůstávat“ s ním tedy znamená putovat s ním. A to ani ne tak od domu k domu, ale od člověka k člověku. Stát se spolu s ním naslouchajícím, poznávajícím, přinášejícím naději, radost, pokoj, pomoc a všem okolo říkat: „Hle, Beránek Boží!“

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mich 5,1-4a; Žalm Žl 80,2ac+3.15-16.18-19; Žid 10,5-10
Lk 1,39-45

Často citované evangelium zachycuje zážitek víry. Maria uvěřila Božímu poslovi a vydala se za Alžbětou, zřejmě více jak sto kilometrů daleko. Ale jak obhájí to, že ač svobodná, je v jiném stavu? Její starost je však vyřešena dříve, než by cokoli musela vysvětlovat. Alžběta všechno ví! Marii se nejen „vyplatilo“ opřít se vírou o Boha, ale navíc zakusila sílu Boží moci, která nezná vzdálenost a omezení… Tuto radost a naději víry okoušíme každé Vánoce. I letos jsme pozváni uvěřit Bohu a opřít se o jeho slovo.

Zdroj: Nedělní liturgie

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...
(20. 12. 2024) Informace o Vánocích, biblické texty, koledy a noty ke stažení, recepty, texty k zamyšlení, materiály pro…

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.

Jan od Kříže (svátek 14.12.)

(10. 12. 2024) Neměl dar humoru, neměl vůdcovské a organizační vlohy, nebyl strhujícím kazatelem, byl malé postavy... Zemřel 14. 12.…

Evangelizujte prostřednictvím médií

Evangelizujte prostřednictvím médií
(6. 12. 2024) Papež František se setkal se členy multimediálního kanálu „El Sembrador Nueva Evangelización“, poděkoval jim…

Svatý Mikuláš - materiály pro děti

Svatý Mikuláš - materiály pro děti
(5. 12. 2024) Podklady pro práci s dětmi: vyprávění s obrázky / katecheze / rébusy, luštěnky, bludiště / omalovánky / vyrábění,…