Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
10. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Ježíš byl svobodný, to znamená schopný milovat)

Evangelium dnešní liturgie (srov. Mk 3,20-35) nám sděluje, že Ježíš se po zahájení svého veřejného působení setkal s dvojí reakcí: s reakcí svých příbuzných, kteří se obávali, že se trochu zbláznil, a s reakcí náboženských autorit, které ho obvinily, že jedná pod vlivem zlého ducha. Ježíš však ve skutečnosti kázal a uzdravoval nemocné mocí Ducha svatého. A byl to právě Duch, který ho učinil božsky svobodným, to znamená schopným milovat a sloužit bez míry a podmínek. Svobodný Ježíš. Zastavme se na chvíli a zamysleme se nad touto Ježíšovou svobodou.

Ježíš byl svobodný i vůči bohatství: proto opustil bezpečí své vesnice Nazareta a přijal život v chudobě a nejistotě (srov. Mt 6,25-34), svobodně se staral o nemocné a o každého, kdo k němu přišel pro pomoc, aniž by za to kdy cokoli žádal (srov. Mt 10,8). V tom spočívá bezplatnost Ježíšovy služby. Je to také bezplatnost každé služby.

Byl svobodný i vzhledem k moci: ačkoli totiž vyzýval mnohé, aby ho následovali, nikdy k tomu nikoho nenutil, ani nehledal podporu mocných, ale vždy se stavěl na stranu těch nejmenších a učil své učedníky, aby dělali totéž, co dělal on (srov. Lk 22,25-27).

A konečně, Ježíš byl oproštěn od honby za slávou a také od uznání, a proto se nikdy nevzdal hlásání pravdy, a to i za cenu, že nebude pochopen (srov. Mt 3,21), že se stane nepopulárním, dokonce až do smrti na kříži, nenechal se ničím a nikým zastrašit, koupit ani zkorumpovat (srov. Mt 10,28).

Ježíš byl svobodný člověk. Svobodný vůči bohatství, svobodný vůči moci, svobodný vůči touze po slávě. A to je důležité i pro nás. Pokud se totiž necháme podmínit honbou za požitky, mocí, penězi nebo uznáním, stáváme se otroky těchto věcí. Pokud naopak dovolíme svobodné Boží lásce, aby naplnila a rozšířila naše srdce, a pokud jí dovolíme, aby spontánně přetékala tím, že ji budeme celým svým já, beze strachu, vypočítavosti či podmiňování, vracet druhým, pak rosteme ve svobodě a šíříme její dobrou vůni i kolem sebe.

Pak se můžeme sami sebe ptát: Jsem svobodný člověk? Nebo se nechávám věznit mýty o penězích, moci a úspěchu a obětuji jim klid a mír svůj i druhých? Šířím svěží vzduch svobody, upřímnosti a spontánnosti v prostředí, ve kterém žiji a pracuji?

Kéž nám Panna Maria pomůže žít a milovat tak, jak nás to učil Ježíš, ve svobodě Božích dětí (srov. Řím 8,15.20-23).

 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.