Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
16. neděle v mezidobí - A / Angelus - papež František (Učme se vidět v druhých lidech krásu, kterou zasel Bůh)

Dnešní evangelium nám předkládá podobenství o pšenici a plevelu (srov. Mt 13,24-43). Rolník, který na své pole zasel dobré semeno, zjistí, že nepřítel v noci po poli rozházel koukol, rostlinu, která se velmi podobá pšenici, ale je plevelná.

Ježíš tak mluví o našem světě, který se skutečně podobá velkému poli, kde Bůh seje pšenici a zlý duch plevel, a tak dobro a zlo rostou společně. Dobro a zlo rostou společně. Vidíme to ve zprávách, ve společnosti, ale také v rodině a v církvi. A když vedle dobrého zrna spatříme i špatný plevel, máme chuť ho okamžitě vytrhat, nastolit hned pořádek. Pán nás však dnes varuje, že je to pokušení: nelze vytvořit dokonalý svět a nelze konat dobro tím, že narychlo zničíme to, co je špatné, protože to pak má ještě horší následky: skončí to, jak se říká, tím, že „vylijeme s vaničkou i dítě“.

Existuje však druhé pole, kde můžeme uklízet: pole našeho srdce, jediné, na kterém můžeme přímo zasahovat. I tam je pšenice a koukol, ba právě odtud se obojí šíří do velkého pole světa. Bratři a sestry, naše srdce je totiž polem svobody: není to sterilní laboratoř, ale otevřený, a tudíž zranitelný prostor. Abychom ho mohli řádně obdělávat, musíme na jedné straně neustále pečovat o křehké výhonky dobra a na druhé straně včas rozpoznat a vytrhat plevel. Podívejme se tedy do svého nitra a zkoumejme, co se v něm děje, co ve mně roste, co v něm roste dobrého a zlého. Existuje k tomu krásná metoda: říká se jí zpytování svědomí. Spočívá v tom, že se podívám, co se dnes v mém životě stalo, co zasáhlo mé srdce a jaké rozhodnutí jsem učinil. A právě to slouží k tomu, abychom si v Božím světle ověřili, kde je špatný plevel a kde dobrá setba.

Po poli světa a poli srdce existuje ještě třetí pole. Můžeme ho nazvat polem bližního. Jsou to lidé, které potkáváme, s nimiž se denně stýkáme a které často odsuzujeme. Jak snadné je pro nás rozpoznat jejich koukol! A jak těžké je naopak vidět dobré rostoucí zrno! Jak rádi z druhých „stahujeme kůži“, jak nás to těší! Nezapomínejme však, že chceme-li obdělávat pole života, je důležité hledat především Boží dílo: učit se vidět v druhých, ve světě i v sobě krásu toho, co zasel Bůh, sluncem políbenou pšenici se zlatými klasy. Bratři a sestry, vyprošujme si milost, abychom to dokázali vidět nejen v sobě, ale také v druhých, počínaje těmi, kteří jsou nám nejblíže. Není to pohled naivní, je to pohled věřící, protože Bůh, hospodář velkého pole světa, rád vidí dobro a dává mu růst tak, aby se ze sklizně stala hostina!

I dnes si tedy můžeme položit několik otázek. Když přemýšlím o poli světa: umím překonat pokušení, které všechny „hází do jednoho pytle“, které se s druhými vypořádá tak, že je odsoudí? Když pak přemýšlím o poli srdce: hledám v sobě poctivě škodlivé rostliny a házím je rozhodně do ohně Božího milosrdenství? A když přemýšlím o poli bližního: dokážu moudře vidět, co je dobré, aniž bych se nechal odradit omezeností a pomalostí druhých?

Kéž nám Panna Maria pomůže trpělivě obdělávat to, co Pán zasévá na poli života, na mém poli, na poli mého bližního, na poli všech lidí.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.