Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Advent (cyklus B)
2. neděle adventní - B / Angelus - papež František (Kdo neumí mlčet, těžko řekne něco dobrého)

V tuto druhou adventní neděli k nám evangelium promlouvá o Janu Křtiteli, Ježíšově předchůdci (srov. Mk 1,1-8), a popisuje ho jako "hlas volajícího na poušti" (v. 3). Poušť, prázdné místo, kde se nekomunikuje, a hlas, prostředek k promlouvání, se zdají být dva protikladné obrazy, ale u Křtitele se spojují.

Poušť. Jan káže tam, poblíž řeky Jordán, blízko místa, kde jeho lid před mnoha staletími vstoupil do zaslíbené země (srov. J 3,1-17). Přitom jako by říkal: chceme-li naslouchat Bohu, musíme se vrátit na místo, kde po čtyřicet let doprovázel, chránil a vychovával svůj lid, na poušť. Je to místo ticha a podstatných věcí, kde si člověk nemůže dovolit zabývat se zbytečnostmi, ale musí se soustředit na to, co je pro život nezbytné. 

A to je stále aktuální připomínka: abychom mohli pokračovat v životní cestě, je třeba se zbavit chtění "dalšího", protože žít dobře neznamená zasypávat se zbytečnostmi, ale zbavit se toho nadbytečného, sáhnout hluboko do svého nitra a uchopit to, co je před Bohem skutečně důležité. Pouze pokud skrze ticho a modlitbu uděláme místo Ježíši, který je Slovem Otce, budeme schopni osvobodit se od znečištění marnými slovy a pomluvami. Mlčení a střízlivost - ve slovech, v používání věcí, médií a sociálních sítí - nejsou jen "obětí" nebo ctností, ale základními prvky křesťanského života.

A dostáváme se k druhému obrazu, k hlasu. Je to nástroj, kterým projevujeme to, co si myslíme a nosíme v srdci. Chápeme tedy, že je velmi spjat s tichem, protože vyjadřuje to, co v něm dozrává, z naslouchání tomu, co nám Duch naznačuje. Bratři a sestry, pokud člověk neumí mlčet, těžko může říci něco dobrého; zatímco čím pozornější je mlčení, tím silnější je slovo. U Jana Křtitele je tento hlas spojen s opravdovostí jeho zkušenosti a čistotou jeho srdce. 

Můžeme si položit tuto otázku: Jaké místo má ticho v mém dni? Je to prázdné, možná tísnivé ticho, nebo prostor k naslouchání, k modlitbě, ke střežení mého srdce? Je můj život střízlivý, nebo plný zbytečností? I kdyby to znamenalo jít proti proudu, važme si ticha, střízlivosti a naslouchání. Kéž nám Maria, tichá panna, pomůže milovat poušť, abychom se stali věrohodnými hlasy ohlašujícími jejího přicházejícího Syna.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.