papež František | Sekce: Kázání

Vánoce (cyklus A)
2. neděle po Narození Páně

Tuto druhou neděli vánoční nám biblická čtení pomáhají rozšířit obzor, abychom si uvědomili význam Ježíšova narození. Evangelium nám v prologu svatého Jana ukazuje převratnou novost věčného Slova, Božího Syna, který se »stal tělem« (v.14). Nejenom že přišel přebývat mezi lid, ale stal se jedním z lidu, jedním z nás! Po této události ukazuje směr našemu životu už nejenom zákon, instituce, nýbrž Osoba, božská Osoba, Ježíš, který našemu životu dává směr a umožňuje nám ubírat se cestou, po které šel jako první On.

Svatý Pavel chválí Boha za Jeho plán lásky, uskutečněný v Ježíši Kristu (srov. Ef  1,3-6.15-18). V tomto plánu je základ povolání každého z nás. Jakého? Pavel říká, že jsme předurčeni být  Božími dětmi skrze Ježíše Krista. Syn Boží se stal člověkem, aby z nás lidí učinil Boží děti. Proto se věčný Syn stal tělem, aby nás učinil součástí svého synovského vztahu k Otci.

Když tedy, bratři a sestry, rozjímáme o podivuhodném znamení jesliček, sděluje nám dnešní liturgie, že Kristovo evangelium není pohádka, není mýtus či povznášející příběh. Nikoli. Kristovo evangelium je plné zjevení Božího plánu s člověkem a světem. Je to poselství jednoduché a zároveň velkolepé, jež nás nutí položit si otázku: jaký konkrétní plán vložil do mě Pán, který mezi námi stále uskutečňuje svoje narození?

Odpověď nám podává apoštol Pavel: »Bůh nás vyvolil, ... abychom byli před ním svatí a neposkvrnění v lásce« (v.4). Takový je význam Narození Páně. Pokud Pán pokračuje v přicházení mezi nás, pokud nás dále obdarovává svým Slovem, pak proto, aby mohl každý z nás odpovědět na toto povolání, totiž být svatý v lásce. Svatost je přináležitost k Bohu, společenství s Ním a průzračnost Jeho nekonečné dobroty. Svatost je uchovávání daru, který nám daroval Bůh. Pouze to: uchovat tuto bezplatnost znamená dosáhnout svatost. Kdo tedy přijímá svatost jako dar milosti, nemůže ji neprojevovat konkrétními každodenními skutky. Tento dar - milost, kterou mi dal Bůh - tlumočím do konkrétních skutků v setkání s druhými. Tato činorodá láska, toto milosrdenství vůči bližnímu a odraz Boží lásky očišťuje zároveň naše srdce, uschopňuje k odpouštění a den po dni nás činí „neposkvrněnými“. Avšak neposkvrněnými nikoli ve smyslu odstranění skvrny, neposkvrněnými v tom smyslu, že do našeho nitra vstoupí Bůh, nezištný dar, Boží štědrost, kterou uchováváme a dáváme druhým.

Panna Maria ať nám pomáhá přijímat s radostí a vděčností božský plán lásky, uskutečněný v Ježíši Kristu.

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 10. 4. 2025, Čtvrtek 5. postního týdne

Gn 17,3-9;

Komentář k Gn 17,3-9 : I dnes se plní toto zaslíbení v množství těch, kteří zanedlouho přijmou křest. Podobně jako Abrahám – otec mnohých – je i Kristova církev domovem mnohých národů.

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(15. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(7. 4. 2025) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(7. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

VI. Národní pouť za hospice 26. 4. 2025

(4. 4. 2025) Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče zve všechny příznivce a podporovatele tohoto díla na pouť za Boží…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 5. neděli postní cyklu C (6. 4. 2025)

(3. 4. 2025) Ježíš nikoho neodsuzuje, ale otevírá cestu k novému životu. Proto s důvěrou svěřme Bohu všechny své…

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 4. neděli postní cyklu C (30. 3. 2025)

(28. 3. 2025) Bůh nás vysvobozuje ze všech našich obav. Proto mu svěřme všechny, kteří jeho pomoc potřebují: