Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus B)
2. neděle postní - B / Angelus - papež František (Kultivujme otevřený pohled, hledejme světlo)

Evangelium této druhé neděle postní nám předkládá epizodu Ježíšova proměnění (srov. Mk 9,2-10).

Poté, co Ježíš ohlásil učedníkům své (budoucí) umučení, bere s sebou Petra, Jakuba a Jana, vystupuje na vysokou horu a tam se fyzicky zjevuje v celém svém světle. Tím jim zjevuje smysl toho, co do té chvíle společně prožívali. Kázání o Království, odpuštění hříchů, uzdravení a vykonaná znamení byly ve skutečnosti jiskrami většího světla: světla Ježíšova, světla, které je Ježíš. A z tohoto světla už učedníci nikdy nemají spouštět oči, zvláště ve chvílích zkoušek, jako byly ty, které souvisí právě s Ježíšovým umučením.

Zde je poselství: Nikdy nespouštějte oči z Ježíšova světla. Trochu podobně jako kdysi rolníci, kteří při orbě polí soustředili svůj pohled na přesný bod před sebou a s pohledem upřeným k cíli vyrývali rovné brázdy. K tomu jsme my křesťané na cestě životem povoláni: stále mít před očima Ježíšovu zářící tvář, nikdy nespouštět oči z Ježíše.

Bratři a sestry, otevřeme se Ježíšovu světlu! On je láska, on je život bez konce. Na někdy klikatých cestách existence hledejme jeho tvář, plnou milosrdenství, věrnosti a naděje. Modlitba, naslouchání Slovu a svátosti nám v tom pomáhají, modlitba a naslouchání Slovu a svátostem nám pomáhají upírat oči na Ježíše. A to je dobré předsevzetí pro postní dobu: kultivovat otevřený pohled, stát se "hledači světla", hledači Ježíšova světla v modlitbě a v lidech.

Ptejme se tedy sami sebe: mám na své cestě oči upřené na Krista, který mě doprovází? A dělám si přitom prostor pro ticho, modlitbu, klanění? A konečně, hledám každý malý paprsek Ježíšova světla, které se odráží ve mně a v každém bratru a sestře, které potkám? A nezapomínám za to Bohu děkovat?

Kéž nám Maria, zářící Božím světlem, pomůže, abychom svůj pohled upírali na Ježíše a dívali se na sebe navzájem s důvěrou a láskou.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Proměnění Páně na hoře (Tábor)

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.