Sekce: Kázání
Postní doba (cyklus B)
2. neděle postní B / Společenství kolem Ježíše
První postní neděle nám ukázala Ježíše v konfrontaci s temnotou možnosti zla, když byl v samotě pouště postaven tváří v tvář Satanovi, a tato neděle nám jej představuje v samotě „vysoké hory“, kde zakouší proměnění své tváře i celé své osoby, jež se stává účastnou jasu Otcovy slávy. V samém srdci postní cesty ukazuje Ježíšovo proměnění cíl, k němuž tato cesta vede, tedy vzkříšení, událost Velikonoc, jíž je proměnění předzvěstí a proroctvím.
Ježíš vystupuje na vysokou hru v Galileji se třemi učedníky, kteří budou jedinými svědky toho, co se na tomto odloučeném místě stane: s Petrem, Jakubem a Janem. Jsou to učedníci povolaní jako první (srov. Mk 1,16 –20), jsou to svědkové vzkříšení Jairovy dcery (srov. Mk 5,37–43), ti, které s sebou Ježíš vezme v hodině boje, v hodině agónie v Getsemanech (srov. Mk 14,32–42) – tam ho uvidí proměněného úzkostí a strachem. Jako Mojžíš vystoupil se třemi druhy na Sinaj, aby „viděl Boží slávu“ (srov. Ex 24,1–11), tak také Ježíš vystupuje na horu. Zde je to však Ježíš sám, komu se dostává Boží slávy, jeho učedníci kontemplují jako toho, jehož Otec prohlašuje „milovaným Synem“. /…/
Když tedy Ježíš zazáří v Boží slávě, zazáří okolo něj společenství. Mojžíš a Eliáš se svatými staré smlouvy a Petr, Jakub a Jan se svatými smlouvy nové jsou shromážděni kolem Ježíše v jediné zkušenosti společenství. Jdeme-li hlouběji, zjevuje se v této události božské společenství uvnitř Trojice: Otec dává zaznít svému hlasu a oblak slávy neboli přítomnost Ducha Svatého je prostředím, v němž se děje proměnění Syna. Ano, Ježíšovo proměnění se jeví jako předzvěst společenství, jež nás všechny čeká v Království, jako prvotina světa, jenž je zcela ve znamení krásy a slávy Boží!
Od nás, kteří hledíme na toto tajemství, se žádá pouze přijetí Otcova hlasu, který implicitně prohlašuje Ježíše za své Slovo: „To je můj milovaný Syn, milujte ho, poslouchejte ho!“ Velké přikázání svěřené Izraeli: „Slyš Izraeli!“ (Dt 6,4) nyní zní jako: „Poslouchejte jeho, Syna!“ – Slovo učiněné tělem (srov. Jan 1,14), jež se stalo lidským v Ježíši, který nám s konečnou platností sdělil neviditelného Boha (srov. Jan 1,18). Pro nás všechny tak toto evangelium představuje velkou výstrahu: Ježíš nemůže být projekcí našich přání, není Bohem, kterého si představujeme a vytváříme podle našich přání a jehož milujeme proto, že jsme si ho vlastníma rukama vytvořili. Ne, on je Ježíš Kristus podle Písma: abychom ho poznali, je třeba naslouchat Slovu obsaženému v celém Písmu, jehož srdcem je evangelium!
Se svolením zpracováno podle knihy: Z knihy: Hlásej slovo,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství www.kna.cz Redakčně upraveno.
Související texty k tématu:
Proměnění Páně na hoře (Tábor)
- Jaký význam má událost Proměnění Páně? Můj Bůh září do mých temnot… (Žl 18,29)
- Událost Proměnění Páně obrací náš pohled k Božímu světlu, abychom se tak vymanili z temnot života…
- Otevřená nebesa osvěcují mé životní putování. (Citát) Když se zahledím do těchto zářivých nebes, dostávám odvahu projít temnotou, nenechat se přemoci strachem...
- Učedníci uviděli Ježíše, jaký bude po umučení, až bude oslaven... Událost proměnění umožňuje učedníkům pozitivně se vyrovnat s Ježíšovým umučením a nebýt zdrceni. Uviděli ho, jaký bude po umučení, až bude oslaven. Ježíš je tak připravuje na zkoušku.
- Ježíš zjevil svoji slávu aby učedníkům naznačil, kam vede kříž Ježíš chtěl svým proměněním na hoře Tábor ukázat učedníkům svoji slávu nikoli proto, aby se mohli vyhnout kříži, nýbrž aby jim naznačil, kam kříž vede.
- Šokující výrok apoštola Petra Co bylo pro apoštola Petra důležitější, než zážitek s Ježíšem na hoře Proměnění?
- Život s Bohem nás má otevřít pro naši původní krásu Událost Ježíšova proměnění na hoře je obrazem naděje, že i my budeme stále více proměňováni.