papež František | Sekce: Kázání
Období během roku (cyklus A)
20. neděle v mezidobí - A / Angelus - papež František (Víra není rigidní. Je ochotná ke změně.)
Dnešní evangelium vypráví o Ježíšově setkání s kananejskou ženou, mimo území Izraele (srov. Mt 15,21-28). Ta ho prosí, aby osvobodil její dceru sužovanou démonem, ale Kristus ji nechce vyslyšet. Ona naléhá a učedníci mu radí, aby jí vyhověl a ona přestane, ale Ježíš vysvětluje, že jeho poslání je určeno dětem Izraele, a používá tento obraz: "Není dobré brát dětem chléb a házet ho psům". A žena odvážně odpovídá: "To je pravda, Pane, a přesto psi jedí drobky, které padají ze stolu jejich pánů". Ježíš jí tedy říká: "Ženo, veliká je tvá víra! Ať se ti stane, co si přeješ". A v tu chvíli byla její dcera uzdravena (v. 26-28). Krásný příběh! Toto se Ježíšovi přihodilo.
Vidíme, že Ježíš mění svůj postoj, a to, co ho přiměje ke změně, je síla ženiny víry. Zastavme se tedy krátce u těchto dvou aspektů: Ježíšovy změny a ženiny víry.
Ježíšova změna. Své kázání adresoval vyvolenému lidu; Duch svatý posléze pohne církev až na konec světa. Můžeme však říci, že zde dochází k anticipaci, kdy se v epizodě s kananejskou ženou již projevuje univerzálnost Božího působení. Tato Ježíšova připravenost je zajímavá: tváří v tvář ženině modlitbě "předjímá plány", tváří v tvář jejímu konkrétnímu případu se stává ještě shovívavějším a soucitnějším. Bůh je takový: je láska, a kdo miluje, nezůstává strnulý. Ano, zůstává pevný, ale ne strnulý. Nezůstává rigidní ve svých postojích, ale nechává se pohnout a posunout; umí měnit své plány. Láska je tvořivá a my křesťané, chceme-li napodobovat Krista, jsme pozváni k ochotě měnit se. Jak dobře nám dělá v našich vztazích, ale i v životě víry být poddajní, skutečně naslouchat, nechat se pohnout pro soucit a dobro druhých, jak to udělal Ježíš s kananejskou ženou. To je ochota ke změně. Srdce přístupné změně.
Podívejme se pak na víru ženy, kterou Kristus chválí a říká o ní, že je "veliká" (v. 28). Učedníkům se zdá velká jen její neústupnost, ale Ježíš vidí víru. Když se nad tím zamyslíme, tak ta cizinka pravděpodobně věděla jen málo, pokud vůbec něco, o zákonech a náboženských předpisech Izraele. V čem tedy spočívá její víra? Není naplněna pojmy, ale fakty: kananejská žena přistupuje, klaní se, naléhá, vede s Ježíšem úzký dialog, překonává všechny překážky, aby s ním mohla mluvit. Zde se projevuje konkrétnost víry, která není náboženskou nálepkou, ale osobním vztahem s Bohem. Jak často upadáme do pokušení zaměňovat víru za nějakou nálepku! Víra ženy se neskládá z teologické etiketky, ale z naléhavosti: klepe na dveře, tluče; nesestává ze slov, ale z modlitby. A Bůh se nebrání, když se k němu modlíme. Proto řekl: "Proste a bude vám dáno, hledejte a naleznete, tlučte a bude vám otevřeno" (Mt 7,7).
Bratři a sestry, ve světle toho všeho si můžeme položit několik otázek. Začněme například Ježíšovou proměnou: Jsem schopen změnit svůj názor? Jsem schopen porozumění a dokážu být soucitný, nebo zůstávám ve svých postojích rigidní? Je v mém srdci nějaká strnulost? To není pevnost: rigidita je špatná, pevnost je dobrá. A z pohledu víry ženy: Jaká je moje víra? Zůstává u pojmů a slov, nebo je skutečně žitá, s modlitbou a činy? Umím vést s Hospodinem dialog, naléhat na něj, nebo se spokojím s odříkáváním nějakých hezkých formulí? Kéž nás Panna Maria uschopní k dobrému a konkrétnímu jednání ve víře.
Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Víra, život z víry, víra jako vztah
- Nevěřme strachu z Boha Lidé někdy řeknou: „Víte, já mám strach, že když se Bohu cele odevzdám, všechno mi sebere.“ Někdo si myslí, že Bůh žárlí na každou lidskou radost.
- Cesta k víře Pomoc pro ty, kdo se snaží pomáhat druhým na cestě k víře
- Prožívání víry - Malý kurz pastorace Víra není vztahem, který by měl převážně nebo pouze emocionální dimenzi. Je vztahem, který orientuje v celém životě svými obsahy.
- Víra není domýšlivá a sebejistá Víra přirovnatelná k hořčičnému zrnu je vírou, která není domýšlivá a sebejistá, není velká, jak někdy věřící předstírají.
- Víra není kosmetika Je náš křesťanský život kosmetika, zdání, anebo víra projevující se láskou?
- Co zbylo z Jobovy víry? Jóbova víra, plná předsudků a iluzí, prošla zkouškou ohně. To, co z ní zbylo, je očividně malé, mnohem menší než na začátku.
- Je rozumné věřit v Boha? Člověk bez Boha nemá cenu.
- Jedině neúnavný kontakt s Božím slovem upevňuje naši víru Má-li křesťanská víra zakořenit v hlubinách naší duše a odolat všem bouřím, které se odehrávají na povrchu, musí být pevně zakotvena v Písmu svatém...
- Malý kurz pastorace: Církevní rozměr víry a víra jako osobní přesvědčení … neboli malý pokus o nahlédnutí do struktur víry, jak je člověkem žita.
- Modloslužba má dnes jiné formy než před dvěma tisíci lety Papež František uvažoval o léčkách, které provázejí naší víru.
- Pochybnosti a krize víry I v procesu víry musí docházet k pochybnostem a krizím.
- Přilnutí k pravému Bohu chrání i před novodobými modlami Slovo “modla” či “idol” je odvozeno z řečtiny a znamená “přízrak”, “prázdné zdání”. Idol je klam, protože odtrhuje od reality…
- Seznam povoleného a zakázaného O co v křesťanství ne-jde...
- Tomášova nevíra je nám užitečná Každého z nás může pokoušet Tomášova nedůvěřivost.
- Tradiční hodnoty anebo víra? Víra smísená s něčím, co vírou není, zanikne.
- Ukřižovaný pes v galerii a můj posun k Ježíši Procházím se výstavou moderního umění v Mnichově.
- Víra Stále větší počet lidí dospívá k naplněnému a šťastnému životu bez víry v Boha! Víra jim prostě nechybí!
- Víra dává radost, nikoli lpění na chladné doktríně Smutný je věřící, který se neumí radovat.
- Víra je potřebná jako světlo v temné noci Ježíš praví: Já jsem přišel na svět jako světlo, aby žádný, kdo uvěří ve mne, nezůstal v temnotě (Jan 12,46).
- Víra osvěcuje celek, který nám občas uniká Světlo víry má jedinečnou povahu, neboť dokáže osvěcovat celou lidskou existenci.
- Víra ve světě, který říká, že je nevěřící Jsme zemí převážně nábožensky neorientovaných lidí, pro něž není otázka náboženství tématem dne.