Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
26. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František

Evangelium dnešní liturgie vypráví o krátkém dialogu mezi Ježíšem a apoštolem Janem, který mluví jménem celé skupiny učedníků. Viděli člověka, který ve jménu Páně vyháněl démony, ale bránili mu v tom, protože nepatřil k jejich skupině. Ježíš je na tomto místě vyzývá, aby nebránili těm, kdo konají dobro, protože přispívají k uskutečnění Božího plánu (srov. Mk 9,38-41). Pak je napomíná: místo abychom lidi dělili na dobré a špatné, jsme všichni povoláni bdít nad svým srdcem, abychom nepodlehli zlu a nedali pohoršení druhým (srov. v. 42-45, 47-48).

Stručně řečeno, Ježíšova slova odhalují pokušení a nabízejí povzbuzení. Pokušení a napomenutí. Pokušením je uzavřít se. Učedníci by rádi zabránili dobrému dílu jen proto, že člověk, který ho vykonal, nepatřil k jejich skupině. Myslí si, že mají "výhradní práva na Ježíše" a že jsou jediní oprávnění pracovat pro Boží království. Tímto způsobem se však nakonec cítí privilegovaní a považují ostatní za vetřelce, dokonce se k nim chovají nepřátelsky. A to - jak víme - je kořenem mnoha špatností v dějinách: absolutismu, který často vedl k diktaturám, a násilí vůči těm, kdo se liší.

Musíme si však také dávat pozor na uzavírání se v církvi. Protože ďábel, který rozděluje - to je to, co slovo ďábel znamená, že rozděluje -, vždy podsouvá podezření, aby lidi rozdělil a odloučil. Zkouší to lstivě, a pak se může stát to, co s těmi učedníky, kteří zašli tak daleko, že dokonce vyloučili ty, kteří vyhnali samotného ďábla! Někdy i my, místo abychom byli pokornými a otevřenými společenstvími, můžeme působit dojmem, že jsme " nejlepší ve třídě", a držet si druhé v odstupu; místo abychom se snažili kráčet s ostatními, vystavujeme na odiv svůj "průkaz věřícího": "Jsem věřící" - "Jsem katolík" - "Patřím k tomuto sdružení, k jinému...". A ostatní chudáci ne. A to je hřích! Je hříchem vystavovat na odiv "průkaz věřících", abychom mohli soudit a vylučovat. Vyprošujme si milost překonat pokušení soudit a škatulkovat a kéž nás Bůh ochrání před mentalitou "hnízda" - mentalitou žárlivě se střežit v malé skupině těch, kteří se považují za dobré: kněz se svými věrnými následovníky, pastorační pracovníci uzavření mezi sebou, aby nikdo nevnikl, hnutí, sdružení uzavřené ve svém vlastním specifickém charismatu atd. Uzavřeni. To vše vede k riziku, že se křesťanské komunity stanou místem oddělenosti, a nikoliv společenství. Duch svatý nechce uzavřenost, ale otevřenost a vstřícnost společenství, kde je místo pro každého.

A v evangeliu je pak Ježíšova výzva: Místo abychom soudili všechno a všechny, dávejme pozor sami na sebe! Ve skutečnosti hrozí, že budeme vůči druhým neoblomní a vůči sobě shovívaví. A Ježíš nás nabádá, abychom se nesmířili se zlem, a to údernými obrazy: "Je-li ve vás něco příčinou pohoršení, vyřízněte to!". (srov. v. 43-48). Pokud vám něco ubližuje, vyřízněte to! Neříká: "Pokud je něco příčinou pohoršení, zastavte se, přemýšlejte o tom, trochu se polepšete...". Ne: " Řezat! Hned!" Ježíš je v tomto radikální, náročný, ale pro naše dobro, jako dobrý lékař. Každý řez, každé prořezávání má vést k lepšímu růstu a přinášet ovoce v lásce. Ptejme se tedy sami sebe: Co je ve mně v rozporu s evangeliem? Co konkrétně chce Ježíš, abych ze svého života odstranil?

Modleme se k Neposkvrněné Panně Marii, aby nám pomohla být vstřícnými vůči druhým a bdělí vůči sobě.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Témata: pohoršení

Související texty k tématu:

Soběstačnost, sebestřednost

  • Pastorace pro Boha, ale BEZ BOHA Čím více kroužíme jen okolo svých problémů, tím méně životodárné síly předáváme…  
  • Prosím vás, abyste nedůvěřovali jen sami sobě Prosím vás, abyste všechny své úkoly zcela zakotvili v Bohu a nedůvěřovali jen své moci, svému vědění ani lidskému mínění. Za tohoto předpokladu vás mohu považovat za dostatečně ozbrojené proti velikým protivenstvím,  která na vás mohou dolehnout. 
  • Jean Paul Sartre – Co je peklo?  Jean Paul Sartre byl ateista. Nevěřil ani v Boha, ani v nebe. Je však pozoruhodné, jak ve svém dramatu „Uzavřená společnost“ charakterizoval peklo... 
  • Kdo si chce vystačit pouze sám... Kdo se domnívá, že všechno musí udělat sám, nepostoupí na své cestě kupředu. 
  • Mnozí lidé vykonali velké věci, sami ale padli Mnozí lidé vykonali velké skutky, učinili nemálo divů a přivedli řadu lidí k Bohu, protože jejich skutky vyvolávaly úžas. Posléze ale právě ti, kteří zachránili tolik ostatních, sami padli. 
  • Další texty k tématu soběstačnost

Ďábel, démon, satan, Zlý
Ten, kdo rozděluje – ďábel – nás nejenom odděluje od Boha, ale rozděluje také lidi mezi sebou...
Ježíš nás brání před ďáblem usazeným u našich dveří
Kristus porazil ďábla jeho vlastními zbraněmi
Mějme se na pozoru před ďáblem, který nás balamutí 
Poněvadž je náš odpůrce neviditelný, utíkejme se pod ochranu toho, který jej vidí 
S ďáblem nelze vést dialog 
Satan nám chce nabídnout "lepší řešení" 
Jak sv. Prokop oral s čertem, aneb něco o Satanu 
Satan se snaží zničit lidstvo, nás všechny
Chuť deptat někoho slabšího je od ďábla
K ďáblovi se nesmíme přibližovat, ani s ním vést dialog. Je sice přemožen, ale je stále nebezpečný

Čtení z dnešního dne: Středa 5. 2. 2025, Památka sv. Agáty, panny a mučednice

Žid 12,4-7.11-15;

Komentář k Žid 12,4-7.11-15: Úvodní větu z úryvku chci mít před očima vždy, když jsem v pokušení a na kraji svých sil. Péče o člověka jde směrem od vedení jednotlivce k mnoha lidem v okolí. To je Boží pedagogika!

Zdroj: Nedělní liturgie

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…