Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
26. nvlm / Angelus - papež František

Svým kázáním o Božím království se Ježíš staví proti religiozitě, která nezahrnuje lidský život, neinterpeluje svědomí a jeho odpovědnost za dobro i zlo. Ukazuje to rovněž podobenství o dvou synech, podané v dnešním Matoušově evangeliu (srov. Mt 21,28-32). Na otcovu výzvu, aby šel pracovat na vinici, odpověděl první syn bez rozmyslu záporně – „nejdu“, ale potom litoval a šel, zatímco druhý syn, který neprodleně přitakal – „ano, ano, otče“ – tak ve skutečnosti neučinil. Poslušnost nespočívá v tom, že se řekne „ano“ či  „ne“, nýbrž ve skutku, v práci na vinici, v realizaci Božího království. Tímto jednoduchým příkladem chce Ježíš překonat religiozitu chápanou pouze jako vnější, zvykovou praxi, která nezasahuje do života a postojů lidí; religiozitu povrchní a pouze rituální v tom špatném smyslu slova.

Exponenti této „fasádní“ religiozity, kterou Ježíš odmítá, jsou »velekněží a starší lidu« (Mt 21,23), kteří, jak upozorňuje Pán, budou do Božího království předcházeni celníky a nevěstkami (v.31). Toto tvrzení nesmí vést k myšlence, že dobře jednají ti, kdo se Božími přikázáními a morálkou neřídí a ohrazují se: „Vždyť ti, kdo chodí kostela, jsou horší než my!“. Ne, to není Ježíšovo učení. Ježíš nepoukazuje na celníky a nevěstky jako na životní vzory, nýbrž jako na osoby  „upřednostněné Milostí“. Chtěl bych zdůraznit slovo „milost“, protože obrácení je vždycky milost,  kterou Bůh nabízí komukoli, kdo se otevře a obrátí k Němu. Tito lidé totiž poslechem Jeho kázání litovali a změnili život. Vzpomeňme například na sv. Matouše, který byl celníkem, zrádcem svojí vlasti.

V dnešním evangeliu působí lepším dojmem onen první bratr ne proto, že dal svému otci  zápornou odpověď, ale poněvadž se po svém odmítnutí obrátil, zalitoval a přisvědčil. Bůh má trpělivost s každým z nás, neunaví se a neustává ani po našem odmítnutí. Ponechává nám také svobodu vzdálit se od Něho i pochybit. Pomyšlení na Boží trpělivost vzbuzuje úžas! Pán nás stále očekává, stále je vedle nás, aby nám pomáhal, ale respektuje naši svobodu. S rozechvěním však očekává naše přitakání, aby nás opět objal svojí otcovskou náručí a zahrnul svým bezmezným milosrdenstvím. Víra v Boha každodenně požaduje volbu dobra před zlem, volbu pravdy před lží, volbu lásky k bližnímu před sobectvím. Kdo se obrací k této volbě poté, co zakusil hřích, nachází  první místa v nebeském království, kde je větší radost nad jedním hříšníkem, který se obrátí, než nad devětadevadesáti spravedlivými (srov. Lk 15,7).

Obrácení – změna srdce - je však proces, který nás očišťuje od mravní strusky, což je někdy bolestné, protože není svatosti bez nějakého toho odříkání a bez duchovního boje. Zápasu o dobro, úsilí neupadnout do pokušení a snahy učinit z naší strany vše, co můžeme, abychom dosáhli  života v pokoji a radosti blahoslavenství. Dnešní evangelium nás volá k odpovědnosti za způsob křesťanského života, který není tvořen sny či krásným očekáváním, nýbrž konkrétním nasazením, abychom se stále otevírali Boží vůli a lásce k bratrům. Avšak ani ten nejmenší konkrétní úkon nelze učinit bez milosti. Obrácení je milost, kterou musíme neustále žádat: „Pane, uděl mi milost se polepšit. Obdař mne milostí být dobrým křesťanem.“

Nejsvětější Maria ať nám pomáhá poddávat se působení Ducha svatého, který rozpouští zatvrzelost srdcí a dává schopnost litovat, abychom dosáhli života a spásy, přislíbené Ježíšem.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Středa 22. 1. 2025, Středa 2. týdne v mezidobí

Žid 7,1-3.15-17;

Komentář k Mk 3,1-6: Možná se podobám těm, kdo na Ježíše dávali pozor… Nesleduji se zájmem dění v církvi, abych mohl pak kritizovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

František Saleský (svátek 24.1)

(22. 1. 2025) Učitel duchovního života pro všední život, Učitel církve, patron novinářů a spisovatelů.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"