Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
29. nvlm A / Angelus / Ježíš se potýká s pokrytectvím svých protivníků

Bůh je středem a smyslem života

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Evangelium této neděle (srov. Mt 22,15-21) nám ukazuje Ježíše potýkajícího se s pokrytectvím svých protivníků. Ti mu zpočátku skládají četné komplimenty, ale potom mu kladou úskočnou otázku, kterou jej chtějí přivést do úzkých a diskreditovat před lidem. Tážou se: »Co myslíš, je dovoleno platit daň císaři, nebo ne?« (v.17). V té době byla vláda římské říše v Palestině špatně snášena - což se rozumí, byla to invaze - a to i z náboženských důvodů. Pro obyvatelstvo byl kult císaře, zdůrazněný také jeho zpodobením na mincích, potupou Boha Izraelova. Ježíšovi tazatelé jsou přesvědčeni, že položená otázka nenabízí žádnou alternativu: buď „ano“ nebo „ne“. Čekali a byli si jisti, že právě touto otázkou zaženou Ježíše do úzkých, takže se chytí do pasti. Ježíš však zná jejich úskočnost a vyhne se jejich léčce. Požádá je, aby mu ukázali peníz, kterým se platí daň, vezme jej do rukou a ptá se, čí podobizna je tam vtištěna. Oni odpovědí, že císaře čili panovníka. Ježíš proto odvětí: »Dávejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu« (v. 21).

Touto odpovědí se Ježíš staví nad polemiku. Ježíš je vždycky nad věcí. Na jedné straně uznává, že císaři je třeba platit daň, což se týká i nás – daně je třeba platit - protože obraz na minci patří jemu, ale především připomíná, že každý člověk v sobě nosí jiný obraz – nosíme jej v srdci, v duši – Boží obraz, a proto každý svůj život a svoji existenci dluží Bohu a pouze Jemu.

V tomto Ježíšově výroku se nachází nejen kriterium rozlišování mezi politickou a náboženskou sférou, ale jasně odtud vysvítá zaměření misijního poslání pro věřící všech dob, i pro nás dnes. Platit daně je občanská povinnost stejně jako dodržování spravedlivých státních zákonů. Zároveň je v lidském životě a v dějinách nutné konstatovat prvenství Boha a respektovat právo Boha na to, co Mu náleží.

Z toho se vyvozuje poslání církve a křesťanů, totiž mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej mužům a ženám v jejich době. Každý z nás je silou svého křtu povolán být aktivně přítomen ve společnosti, oživovat ji evangeliem a živou mízou Ducha svatého. Jde o skromný a zároveň odvážný závazek osobně přispívat k budování civilizace lásky, v níž vládne spravedlnost a bratrství.

Nejsvětější Maria, pomáhej všem utíkat před pokrytectvím a být poctivými a konstruktivními občany. A buď oporou nám Kristovým učedníkům v poslání dosvědčovat, že Bůh je středem a smyslem života.

Promluva papeže Františka před modlitbou Anděl Páně 18. října 2020, nám. sv. Petra.

Se svolením převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Přeložil Milan Glaser
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)