Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Advent (cyklus B)
3. neděle adventní - B / Angelus - papež František (Buďme svědky světla)

Dnes, o třetí adventní neděli, nám evangelium vypráví o poslání Jana Křtitele (srov. J 1,6-8.19-28) a označuje ho za proroka, kterého Bůh poslal, aby "vydal svědectví o světle" (v. 8). Zamysleme se nad tímto: vydávat svědectví o světle. 

Svědectví. Křtitel je jistě výjimečný člověk. Lidé se hrnou, aby ho slyšeli, přitahuje je jeho způsob bytí, důsledný a upřímný (srov. v. 6-7). Jeho svědectví prochází upřímností jeho jazyka, poctivostí jeho chování, přísností jeho života. Tím vším se liší od jiných slavných a mocných lidí té doby, kteří hodně investovali do vzhledu. Lidé jako on, čestní, svobodní a odvážní, jsou světlými, fascinujícími postavami: inspirují nás, abychom se pozvedli z průměrnosti a byli zase vzorem dobrého života pro ostatní. Hospodin posílá takové muže a ženy v každé době. Umíme je rozpoznat? Snažíme se z jejich svědectví poučit, a to i zpochybněním nás samotných? Nebo se necháme okouzlit módními postavami? A přejdeme do povrchních postojů...

Jan je naopak plný světla v tom, že vydává svědectví o světle. Ale jaké je jeho světlo? Odpovídá nám sám, když zástupům, které se hrnuly, aby ho slyšely, jasně říká, že on není světlo, že není Mesiáš (srov. v. 19-20). Světlem je Ježíš, Beránek Boží, "Bůh, který zachraňuje". On jediný vykupuje, osvobozuje, uzdravuje a osvěcuje. Proto je Jan "hlasem", který doprovází bratry ke Slovu; slouží, aniž by usiloval o pocty a vyniknutí: je lampou, zatímco světlem je živý Kristus (srov. v. 26-27; J 5,35).

Bratři a sestry, příklad Jana Křtitele nás učí přinejmenším dvěma věcem. Zaprvé, že se nemůžeme zachránit sami: jedině v Bohu nacházíme světlo života. A za druhé, že každý z nás může být se svou službou, důsledností, pokorou, se svědectvím života - a vždy s Boží milostí - lampou, která svítí a pomáhá druhým najít cestu k setkání s Ježíšem.

Ptejme se tedy sami sebe: Jak mohu být v prostředí, ve kterém žiji, a to ne někdy za dlouho, ale už teď, o těchto Vánocích, svědkem světla, svědkem Krista? 

Maria, zrcadlo svatosti, pomoz nám být muži a ženami, kteří odrážejí Ježíše, světlo, které přichází na svět.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)