Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
3. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Hlásání evangelia není promarněný čas, ale pomoc druhým ke štěstí)

Dnešní evangelium vypráví o povolání prvních učedníků (srov. Mk 1,14-20). Povolání druhých, aby se připojili k jeho poslání, je jednou z prvních věcí, které Ježíš na začátku svého veřejného působení dělá: oslovuje několik mladých rybářů a vyzývá je, aby ho následovali a "stali se rybáři lidí" (v. 17). A to nám říká něco důležitého: Bůh nás rád zapojuje do svého díla spásy, chce, abychom s ním byli aktivní, chce, abychom byli zodpovědní a protagonisté. Křesťan, který není aktivní, který není zodpovědný v díle hlásání Krista a který není protagonistou své víry, není křesťanem, nebo, jak říkávala moje babička, je křesťanem "naoko".

Bůh by nás sám o sobě nepotřeboval, ale chce nás, přestože to znamená, že na sebe bere tolik našich omezení: všichni jsme omezení, ba hříšníci, a on to přijímá. Podívejme se například, kolik trpělivosti měl s učedníky: často nerozuměli jeho slovům (srov. Lk 9,51-56), někdy si nerozuměli mezi sebou (srov. Mk 10,41), dlouho nemohli přijmout podstatné aspekty jeho kázání, například službu (srov. Lk 22,27). Přesto si je Ježíš vybral a nadále jim věřil. To je důležité, Kristus si nás vyvolil, abychom byli křesťany. I my jsme hříšníci, děláme jeden hřích za druhým, ale Hospodin v nás nadále věří. To je úžasné.

Přinášet všem Boží spásu bylo totiž pro Ježíše největším štěstím, jeho posláním, smyslem jeho existence (srov. J 6,38) nebo, jak říká, jeho pokrmem (srov. J 4,34). A v každém slově a činu, jímž se k němu připojujeme, se v krásném dobrodružství rozdávání lásky násobí světlo a radost (srov. Iz 9,2): nejen kolem nás, ale i v nás. Hlásat evangelium tedy není promarněný čas: znamená to být šťastnější tím, že pomáháme druhým být šťastnými; znamená to osvobodit se tím, že pomáháme druhým být svobodnými; znamená to stát se lepšími tím, že pomáháme druhým být lepšími!

Ptejme se tedy sami sebe: zastavím se občas, abych si uvědomil radost, která ve mně a kolem mě rostla, když jsem přijal povolání poznat Ježíše a svědčit o něm? A když se modlím, děkuji Bohu za to, že mě povolal, abych dělal druhé šťastnými? A konečně: přeji si, aby někdo skrze mé svědectví a radost zakusil, jak krásné je milovat Ježíše?

Kéž nám Panna Maria pomůže zakusit radost evangelia.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)