Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
3. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (Jubileum příležitostí k obnově vztahu s Kristem)

Evangelista Lukáš nám tuto neděli představuje Ježíše v synagoze v Nazaretu, městě, kde vyrůstal. Ježíš čte úryvek z proroka Izaiáše, který ohlašuje evangelizační a osvobozující poslání Mesiáše, a pak do všeobecného ticha říká: „Dnes se naplnilo toto Písmo“ (srov. Lk 4,21).

Představte si překvapení a zmatení Ježíšových krajanů, kteří ho znali jako syna tesaře Josefa a nikdy by je nenapadlo, že by se mohl představit jako Mesiáš. Bylo to překvapení. A přece je tomu skutečně tak: Ježíš svou přítomností ohlašuje, že nastal „rok Hospodinovy milosti“ (v. 19). Je to radostná zvěst pro všechny a zvláštním způsobem pro chudé, pro vězně, pro slepé, pro utlačované, jak praví evangelium (srov. v. 18). 

Toho dne v Nazaretě postavil Ježíš své posluchače před volbu ohledně své identity a poslání. Nikdo v synagoze se nemohl ubránit otázce: je pouze synem tesaře, který si přisvojuje roli, jež mu nepřísluší, nebo je skutečně Mesiášem, poslaným zachránit lidi od hříchu?

Evangelista nám říká, že Nazaretští nedokázali v Ježíši rozpoznat Hospodinova pomazaného. Mysleli si, že ho znají příliš dobře, a to jim místo toho, aby usnadnilo otevření mysli a srdce, bránilo, jako závoj zakrývající světlo.

 Sestry a bratři, tato událost se při vší analogii děje i nám dnes. I my jsme vyzváni Ježíšovou přítomností a jeho slovy; i my jsme povoláni rozpoznat v něm Božího Syna, našeho Spasitele. Může se nám však stát, stejně jako se to stalo jeho krajanům, že si myslíme, že už ho známe, že už o něm všechno víme, že jsme s ním vyrůstali, ve škole, ve farnosti, v katechismu, v zemi s katolickou kulturou... A tak je pro nás osobou, která je blízko, nebo spíše „příliš“ blízko.

Zkusme se však zeptat sami sebe: cítíme jedinečnou autoritu, s níž Ježíš Nazaretský promlouvá? Uvědomujeme si, že je nositelem hlásání spásy, kterou nám nikdo jiný nemůže dát? A já, cítím se být potřebný této spásy? Cítím, že i já jsem nějakým způsobem chudý, uvězněný, slepý, utlačovaný? Pak, teprve pak pro mě bude „rok milosti“!

 Obraťme se s důvěrou k Marii, matce Boží a naší matce, aby nám pomáhala poznávat Ježíše.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.