papež František | Sekce: Kázání
Velikonoční doba (cyklus B)
3. neděle velikonoční - B / Regina coeli - papež František (Jak krásné je sdílet víru)
Dnešní evangelium nás zavádí do velikonočního večera. Apoštolové jsou shromážděni ve večeřadle, když se dva učedníci vracejí z Emauz a vyprávějí o svém setkání s Ježíšem. A zatímco vyjadřují radost ze svého zážitku, Vzkříšený se zjevuje celému shromáždění. Ježíš přichází právě ve chvíli, kdy se oni dělí o příběh svého setkání s ním. To mě přivádí k myšlence, že je dobré se podělit o důležitost sdílení víry. Tato zpráva nás nutí přemýšlet o důležitosti sdílení víry ve vzkříšeného Ježíše.
Každý den jsme bombardováni tisíci zprávami. Mnohé jsou povrchní a zbytečné, jiné prozrazují nerozvážnou zvědavost nebo, což je ještě horší, vycházejí z pomluv a zloby. Jsou to zprávy, které neslouží žádnému účelu, ba naopak zraňují. Existují však i zprávy dobré, pozitivní a konstruktivní, a všichni víme, jak je dobré slyšet dobré věci a jak se při nich cítíme lépe. A je také dobré sdílet skutečnosti, které se v dobrém či zlém dotkly našeho života, abychom mohli pomoci ostatním.
Přesto je tu jedna věc, o které se často těžko mluví. O čem se nám nedaří mluvit? O tom nejkrásnějším, o čem můžeme vyprávět: o našem setkání s Ježíšem. Každý z nás se setkal s Kristem, a přesto se o tom těžko mluví. Každý z nás by o tom mohl tolik vyprávět a sdílet, jak se nás Hospodin dotkl, a o to bychom se mohli podělit, ne poučovat druhé, ale sdílet jedinečné okamžiky, kdy jsme vnímali Krista živého, blízkého, který v našem srdci rozzářil radost nebo setřel slzy, který nám zprostředkoval důvěru a útěchu, sílu a nadšení nebo odpuštění, laskavost. Tato setkání s Ježíšem prožil každý z nás, sdílel ho a předával. Důležité je to také v rodině, ve společenství, s přáteli. Stejně tak je dobré mluvit o dobrých vnuknutích, která nás v životě provázela, o dobrých myšlenkách a pocitech, které nám tolik pomáhají jít kupředu, dokonce i o úsilí a námaze, které jsme vynaložili, abychom pochopili a pokročili v životě víry, možná i abychom činili pokání a vrátili se zpět na cestu. Pokud to uděláme, Ježíš nás stejně jako učedníky z Emauz o velikonočním večeru překvapí a učiní naše setkání a naše okolí ještě krásnějšími.
Zkusme si tedy nyní připomenout silný okamžik v našem životě víry, rozhodující setkání s Ježíšem. Každý ho zažil, každý prožil setkání s Kristem. Ztišme se a zamysleme se: Kdy jsem ho našel? Kdy se mi stal blízkým? Přemýšlejme v tichu. A toto setkání s Kristem, podělil jsem se o něj, abych ho oslavil? A také: naslouchal jsem druhým, když nám o tomto setkání s Ježíšem vyprávěli?
Kéž nám Panna Maria pomůže sdílet naši víru, aby se naše společenství stávala stále více místy setkání s Kristem.
Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Víra, život z víry, víra jako vztah
- Nevěřme strachu z Boha Lidé někdy řeknou: „Víte, já mám strach, že když se Bohu cele odevzdám, všechno mi sebere.“ Někdo si myslí, že Bůh žárlí na každou lidskou radost.
- Cesta k víře Pomoc pro ty, kdo se snaží pomáhat druhým na cestě k víře
- Prožívání víry - Malý kurz pastorace Víra není vztahem, který by měl převážně nebo pouze emocionální dimenzi. Je vztahem, který orientuje v celém životě svými obsahy.
- Víra není domýšlivá a sebejistá Víra přirovnatelná k hořčičnému zrnu je vírou, která není domýšlivá a sebejistá, není velká, jak někdy věřící předstírají.
- Víra není kosmetika Je náš křesťanský život kosmetika, zdání, anebo víra projevující se láskou?
- Co zbylo z Jobovy víry? Jóbova víra, plná předsudků a iluzí, prošla zkouškou ohně. To, co z ní zbylo, je očividně malé, mnohem menší než na začátku.
- Je rozumné věřit v Boha? Člověk bez Boha nemá cenu.
- Jedině neúnavný kontakt s Božím slovem upevňuje naši víru Má-li křesťanská víra zakořenit v hlubinách naší duše a odolat všem bouřím, které se odehrávají na povrchu, musí být pevně zakotvena v Písmu svatém...
- Malý kurz pastorace: Církevní rozměr víry a víra jako osobní přesvědčení … neboli malý pokus o nahlédnutí do struktur víry, jak je člověkem žita.
- Modloslužba má dnes jiné formy než před dvěma tisíci lety Papež František uvažoval o léčkách, které provázejí naší víru.
- Pochybnosti a krize víry I v procesu víry musí docházet k pochybnostem a krizím.
- Přilnutí k pravému Bohu chrání i před novodobými modlami Slovo “modla” či “idol” je odvozeno z řečtiny a znamená “přízrak”, “prázdné zdání”. Idol je klam, protože odtrhuje od reality…
- Seznam povoleného a zakázaného O co v křesťanství ne-jde...
- Tomášova nevíra je nám užitečná Každého z nás může pokoušet Tomášova nedůvěřivost.
- Tradiční hodnoty anebo víra? Víra smísená s něčím, co vírou není, zanikne.
- Ukřižovaný pes v galerii a můj posun k Ježíši Procházím se výstavou moderního umění v Mnichově.
- Víra Stále větší počet lidí dospívá k naplněnému a šťastnému životu bez víry v Boha! Víra jim prostě nechybí!
- Víra dává radost, nikoli lpění na chladné doktríně Smutný je věřící, který se neumí radovat.
- Víra je potřebná jako světlo v temné noci Ježíš praví: Já jsem přišel na svět jako světlo, aby žádný, kdo uvěří ve mne, nezůstal v temnotě (Jan 12,46).
- Víra osvěcuje celek, který nám občas uniká Světlo víry má jedinečnou povahu, neboť dokáže osvěcovat celou lidskou existenci.
- Víra ve světě, který říká, že je nevěřící Jsme zemí převážně nábožensky neorientovaných lidí, pro něž není otázka náboženství tématem dne.