Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
3. neděle velikonoční - B / Regina coeli - papež František (Jak krásné je sdílet víru)

Dnešní evangelium nás zavádí do velikonočního večera. Apoštolové jsou shromážděni ve večeřadle, když se dva učedníci vracejí z Emauz a vyprávějí o svém setkání s Ježíšem. A zatímco vyjadřují radost ze svého zážitku, Vzkříšený se zjevuje celému shromáždění. Ježíš přichází právě ve chvíli, kdy se oni dělí o příběh svého setkání s ním. To mě přivádí k myšlence, že je dobré se podělit o důležitost sdílení víry. Tato zpráva nás nutí přemýšlet o důležitosti sdílení víry ve vzkříšeného Ježíše.

Každý den jsme bombardováni tisíci zprávami. Mnohé jsou povrchní a zbytečné, jiné prozrazují nerozvážnou zvědavost nebo, což je ještě horší, vycházejí z pomluv a zloby. Jsou to zprávy, které neslouží žádnému účelu, ba naopak zraňují. Existují však i zprávy dobré, pozitivní a konstruktivní, a všichni víme, jak je dobré slyšet dobré věci a jak se při nich cítíme lépe. A je také dobré sdílet skutečnosti, které se v dobrém či zlém dotkly našeho života, abychom mohli pomoci ostatním.

Přesto je tu jedna věc, o které se často těžko mluví. O čem se nám nedaří mluvit? O tom nejkrásnějším, o čem můžeme vyprávět: o našem setkání s Ježíšem. Každý z nás se setkal s Kristem, a přesto se o tom těžko mluví. Každý z nás by o tom mohl tolik vyprávět a sdílet, jak se nás Hospodin dotkl, a o to bychom se mohli podělit, ne poučovat druhé, ale sdílet jedinečné okamžiky, kdy jsme vnímali Krista živého, blízkého, který v našem srdci rozzářil radost nebo setřel slzy, který nám zprostředkoval důvěru a útěchu, sílu a nadšení nebo odpuštění, laskavost. Tato setkání s Ježíšem prožil každý z nás, sdílel ho a předával. Důležité je to také v rodině, ve společenství, s přáteli. Stejně tak je dobré mluvit o dobrých vnuknutích, která nás v životě provázela, o dobrých myšlenkách a pocitech, které nám tolik pomáhají jít kupředu, dokonce i o úsilí a námaze, které jsme vynaložili, abychom pochopili a pokročili v životě víry, možná i abychom činili pokání a vrátili se zpět na cestu. Pokud to uděláme, Ježíš nás stejně jako učedníky z Emauz o velikonočním večeru překvapí a učiní naše setkání a naše okolí ještě krásnějšími.

Zkusme si tedy nyní připomenout silný okamžik v našem životě víry, rozhodující setkání s Ježíšem. Každý ho zažil, každý prožil setkání s Kristem. Ztišme se a zamysleme se: Kdy jsem ho našel? Kdy se mi stal blízkým? Přemýšlejme v tichu. A toto setkání s Kristem, podělil jsem se o něj, abych ho oslavil? A také: naslouchal jsem druhým, když nám o tomto setkání s Ježíšem vyprávěli? 

Kéž nám Panna Maria pomůže sdílet naši víru, aby se naše společenství stávala stále více místy setkání s Kristem.

 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Víra, život z víry, víra jako vztah

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.