Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
3. nvlm / Angelus - papež František

Dnešní evangelium (srov. Mt 4,12-23) líčí začátek Ježíšova veřejného působení. Začalo v Galileji, která byla v porovnání s Jeruzalémem periferií, na kterou se pohlíželo s nedůvěrou, protože byla smíšena s pohany. Od tohoto kraje se neočekávalo nic dobrého a nového. Právě tam však začal kázat Ježíš, který vyrůstal v Galilejském Nazaretě.

Hlásá ústřední jádro svého učení shrnutého do výzvy: »Obraťte se, neboť se přiblížilo nebeské království« (v.17). Tato zvěst je jako silný proud světla, který prostupuje tmu a rozhání mlhu. Připomíná Izaiášovo proroctví, které se čte v noci o Narození Páně: »Lid, který chodil ve tmě, vidí veliké světlo, obyvatelům temné země, vzchází světlo« (Iz 9,1). Příchodem Ježíše, světla světa, vyjevil Bůh Otec lidstvu svoji blízkost a svoje přátelství. Byly nám dány zdarma bez našich zásluh. Boží blízkost a Boží přátelství nejsou výsledkem našich zásluh; jsou Božím darem daným zdarma, a jako takový jej máme opatrovat.

Výzva k obrácení, kterou Ježíš adresuje všem lidem, je plně srozumitelná právě ve světle události zjevení Boží Syna, o kterém jsme rozjímali během minulých nedělí. Často se zdá, že je nemožné změnit život, opustit cestu sobectví a zla, opustit cestu hříchu, protože snahu o obrácení soustředíme pouze na sebe a svoje síly, nikoli na Krista a Jeho Ducha. Přilnutí k Pánu však nelze redukovat na naše osobní úsilí. Myslet si něco takového by bylo hříchem pýchy. Naše přilnutí k Pánu nelze redukovat na osobní úsilí, ale musí se vyjádřit důvěrnou otevřeností srdce i mysli k přijetí Ježíšovy dobré zvěsti. Ježíšovo slovo, Ježíšova dobrá zvěst, evangelium mění svět i srdce! Jsme proto povoláni svěřit se Kristovu slovu, otevřít se Otcovu milosrdenství a nechat se proměnit milostí Ducha svatého.

Pravé obrácení začíná odtud, stejně jako u prvních učedníků. Setkání s božským Mistrem, s Jeho pohledem a s Jeho slovem je podnítilo k Jeho následování, ke změně života konkrétním zapojením se do služby Božímu království.

Překvapující a rozhodující setkání s Ježíšem bylo začátkem putování učedníků, proměněných na hlasatele a svědky Boží lásky k Božímu lidu. Napodobením těchto prvních hlasatelů a poslů Božího slova, ať se každý z nás ubírá ve stopách Spasitele a nabízí tak naději těm, kdo po ní žízní.

Panna Maria, ke které se obracíme modlitbou Anděl Páně, ať svojí mateřskou přímluvou podpoří a posílí naše předsevzetí.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)