Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
30. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (Ryzí evangelium se inkulturuje)

Mše slavená dnes dopoledne u svatého Petra zakončila zvláštní zasedání biskupské synody pro Panamazonský region. První čtení z knihy Sirachovcovy nám připomnělo její výchozí bod: modlitba chudého »proniká oblaka«, protože »Bůh vyslyší modlitbu utištěného« (Sir 35,21.16). Z Amazonie zazněl křik ubohých a křik země. Po těchto třech týdnech se nemůžeme tvářit, že jsme jej neslyšeli. Hlas chudých, spolu s mnoha jinými na synodě i mimo synodu –pastýřů, mladých, vědců – nás nutí nezůstat lhostejnými. Nezřídka jsme slyšeli větu „později bude příliš pozdě“. Tato věta nesmí zůstat sloganem.

Čím byla tato synoda? Byla tím, jak praví samo toto slovo, společnou cestou, na níž Pán dodává odvahu i útěchu. Během cesty jsme se vzájemně dívali do očí, upřímně si naslouchali, aniž bychom skrývali těžkosti, a zakoušeli krásu z jednotného postupu vpřed s cílem sloužit. Povzbuzuje nás v tom apoštol Pavel v druhém dnešním čtení. Ve chvíli pro něho dramatické, kdy si je vědom, že »má prolít svou krev, chvíli, kdy má odejít z tohoto života« (srov. 2 Tim 4,6), píše: »Pán stál při mně a dal mi sílu, abych plně hlásal evangelium a aby ho slyšeli lidé ze všech národů« (v. 17). Toto je poslední Pavlovo přání: nikoli něco pro sebe nebo pro někoho ze svých, nýbrž pro evangelium, aby bylo hlásáno všem národům. To je prvořadé a platí nadevše. Každý z nás se bude mnohokrát tázat, co dobrého má učinit pro svůj život. Dnes je ta chvíle ptát se: Co mohu učinit dobrého pro evangelium?

Na synodě jsme se na to ptali v touze razit nové cesty zvěstování evangelia. Zvěstuje se totiž pouze to, co se žije. A žít z Ježíše, žít z evangelia vyžaduje, abychom vyšli ze sebe. Vnímali jsme proto pobídku vydat se na širé moře, opustit pohodlné břehy svých bezpečných přístavů, abychom vypluli na hlubinu: nikoli do bažinatých vod ideologií, nýbrž na volné moře, kde Duch vybízí rozhodit sítě.

Na této nadcházející cestě vzývejme Pannu Marii, ctěnou a milovanou jako Královnu Amazonie. Tou se stala nikoli dobýváním, nýbrž „inkulturací“. Pokornou mateřskou odvahou se stala ochránkyní svých maličkých, obhájkyní utiskovaných. Vždycky v ústrety kultuře národů! Neexistuje nějaká standardní kultura, neexistuje čistá kultura, která ty druhé očišťuje. Ryzí evangelium se inkulturuje. Té, která v chudém nazaretském domku opatrovala Ježíše, svěřujeme ty nejchudší děti i náš společný dům. 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Evangelium
Evangelium (řecky euangelion = dobrá zpráva) je zvěst o tom, že Bůh si zamiloval každého člověka, má s ním dobré úmysly a nabízí mu cestku k životu v plnosti. Evangelium je zvěst o Ježíši Kristu, který je ztělesněním této dobré zprávy.
Evangelium je jako otvor,  kterým proudí do hlubin naší duše světlo a působí...
Bohu můžeme tykat
Je Bůh židů totožný s Bohem křesťanů?
Kázání o evangeliu
Listy apoštola Pavla jsou aplikací evangelia na běžný život  „Za evangelium se nestydím"
Mít před očima evangelium, nikoli televizi
Některé části evangelia nás odpuzují
Všechna náboženství si chtějí božstvo nějak usmířit. Ježíš toto úplně převrací
Evangelium se na nás může uskutečnit v naší největší slabosti

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.