Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
31. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Láska k Bohu a druhým je „srdcem“ víry, ne vnější úkony)

Evangelium dnešní liturgie (Mk 12,28-34) nám vypráví o jedné z mnoha diskusí, které Ježíš vedl v jeruzalémském chrámu. Přistupuje k němu jeden ze zákoníků a ptá se ho: „Které přikázání je první ze všech?“ (v. 28). Ježíš odpovídá tak, že dává dohromady dvě základní přikázání Mojžíšova zákona: „Miluj Hospodina, svého Boha“ a „miluj svého bližního“ (v. 30-31). „Milovat budeš Hospodina, svého Boha“ a „milovat budeš svého bližního“.

Zákoník svou otázkou hledá „první“ z přikázání, tj. princip, který je základem všech přikázání; Židé měli tolik přikázání, že hledali základ všech, jedno, které by bylo základní, na kterém by se shodli, a byly mezi nimi diskuse, dobré diskuse, protože hledali pravdu. A tato otázka je zásadní i pro nás, pro náš život a pro cestu naší víry. I my se totiž někdy cítíme rozptýleni v mnoha věcech a ptáme se sami sebe: ale co je nakonec to nejdůležitější ze všeho? Kde mohu najít střed svého života, své víry. A Ježíš nám dává odpověď, když spojuje tato dvě hlavní přikázání : „Miluj Hospodina, svého Boha“ a „miluj svého bližního“. A to je tak trochu jádro naší víry.

Všichni se - jak víme - potřebujeme vrátit k srdci života a víry, protože srdce je „zdrojem a kořenem všech ostatních sil, všech ostatních přesvědčení“ (Dilexit nos, 9). A Ježíš nám říká, že zdrojem všeho je láska, že nikdy nesmíme oddělovat Boha od člověka. Učedníkovi každé doby Kristus Pán říká: Na tvé cestě nejsou důležité vnější praktiky, jako jsou oběti (v. 33), ale postoj srdce, s nímž se otevíráš Bohu a svým bratřím a sestrám v lásce. Bratři a sestry, skutečně můžeme dělat mnoho věcí, ale dělat je jen pro sebe a bez lásky, to ale není dobré, dělat je s roztržitým nebo uzavřeným srdcem: to také není dobré. Mnohé věci je však třeba dělat s láskou.

Kristus přijde a zeptá se nás především na lásku: „Jak jste milovali?“ Je tedy důležité upevnit si v srdci to nejdůležitější přikázání. Jaké to je? Miluj Hospodina, svého Boha, a miluj svého bližního jako sebe sama. A každý den si zpytovat svědomí a ptát se sami sebe: Je láska k Bohu a bližnímu středem mého života? Podněcuje mě modlitba k Bohu k tomu, abych vyšel vstříc svým bratřím a sestrám a bezvýhradně je miloval? Poznávám ve tvářích druhých přítomnost Boží? 

Kéž nám Panna Maria, která nesla Boží zákon vtisknutý do svého neposkvrněného srdce, pomůže milovat Hospodina a své bratry a sestry.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.