papež František | Sekce: Kázání
Období během roku (cyklus C)
31. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (Milovat je možné zdarma)
Dnešní evangelium (srov. Lk 19,1-10) nám umožňuje doprovázet Ježíše, který se cestou do Jeruzaléma zastavuje v Jerichu. Vítá jej tam obrovský zástup lidí, mezi nimiž je muž jménem Zacheus, velitel celníků, tedy těch židů, kteří vybírali daně pro římské imperium. Byl bohatý nikoli poctivou prací, nýbrž vymáháním „úplatků“, a proto byl velice opovrhován. Zacheus »by rád uviděl Ježíše« (v.3); nechtěl ho potkat, ale byl zvědavý. Chtěl vidět, »jak vypadá« ten, o kterém slyšel říkat mimořádné věci. A poněvadž byl malé postavy, vylezl na strom, »aby ho viděl« (v.4). Když Ježíš přišel k tomu místu, podíval se nahoru a spatřil jej (v.5).
Toto je důležité: první, kdo se podíval není Zacheus, nýbrž Ježíš, který mezi tvářemi mnoha jiných lidí, kteří jej obklopovali, hledal právě Zachea. Pánův slitovný pohled nás dostihuje dříve než si sami všimneme, že potřebujeme být spaseni. Tímto pohledem božského Mistra začíná zázrak obrácení hříšníka z Jericha. Ježíš jej skutečně volá a nazývá jej jménem: »Zachee, pojď rychle dolů: dnes musím zůstat v tvém domě« (v.5). Nevyčítá mu, „nedělá mu kázání“; říká, že musí jít k němu. „Musí“, protože taková je vůle Otcova. A třebaže lidé reptají, Ježíš vstupuje do domu tohoto veřejného hříšníka.
Také nás by toto Ježíšovo jednání pohoršilo. Projevy opovržení a odmítání vůči hříšníkovi však nevedou k ničemu jinému než k jeho izolaci a zatvrzelosti ve zlu, kterého se dopouští proti sobě a proti pospolitosti. Bůh totiž odsuzuje hřích, ale hledá záchranu hříšníka, hledá jej, aby ho znovu uvedl na správnou cestu. Kdo nikdy nepocítil, že je hledán Božím smilováním, stěží pochopí mimořádnou velikost gest a slov, kterými se Ježíš obrací k Zacheovi.
Přijetí a pozornost, kterých se mu od Ježíše dostává, přimějí tohoto muže k rázné změně smýšlení. V jediném okamžiku si uvědomí, jak ubohý je život, který lpí na penězích za cenu okrádání druhých a obdržených projevů jejich opovržení. Mít Pána u sebe doma mu umožňuje vidět všechno jinýma očima a také s trochou té laskavostí, kterou Ježíš pohlédl na něho. Změní se rovněž jeho pohled na peníze a způsob, jak s nimi zacházet. Hrabivost je nahrazena štědrostí. Rozhodne se totiž darovat polovinu svého majetku chudým a vrátit čtyřnásobek každému, koho ošidil (v.8). Zacheus díky Ježíši zjistí, že milovat je možné zdarma; dosud byl chamtivý, nyní se stává štědrým; líbilo se mu hromadit, nyní má radost z toho, že může rozdávat. Setkání s Láskou a objev, že je milován navzdory svým hříchům, jej uschopňuje mít rád druhé a z peněz činit znamení solidarity a pospolitosti.
Panna Maria ať nám vyprosí milost vnímat na sobě neustále Ježíšův milosrdný pohled, abychom šli milosrdně vstříc těm, kdo pochybili a mohli tak přijmout Ježíše, který »přišel hledat a zachránit, co zahynulo« (v.10).
Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Bohatství, mamon
- Neskládejte svou naději ve věc tak nejistou, jako je bohatství
- Bohatství nepatří ďáblovi, jak se někteří domnívají
- Každý z nás je pokoušen korupcí
- Naše náboženství nás učí nezajištěnosti a spoléhání na Boha
- Do nebe si vezmeme jen to, oč se rozdělíme s druhými
- Drazí, nebuďme lakotní
- To není komunismus, ale evangelium: Nemůžeme sloužit Bohu i mamonu
- Ne abys krášlil chrám, a přitom nedbal chudého a trpícího
- Neztratit podstatné kvůli věcičkám nulové hodnoty...
- Papež František vybídl k finanční reformě na etickém základě