Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
33. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Důvěřujte evangeliu, abyste už nežili v úzkosti ze smrti)

V evangeliu dnešní liturgie Ježíš popisuje velké soužení: „Slunce se zatmí a měsíc už nebude svítit“ (Mk 13,24). Tváří v tvář tomuto utrpení by mnozí mohli pomýšlet na konec světa, ale Kristus využívá příležitosti, aby nabídl jiný výklad: „Nebe a země pominou, ale má slova nepominou“ (Mk 13,31).

Na tento výraz se můžeme zaměřit: co pomine a co zůstane

Především to, co pomíjí. V některých okolnostech našeho života, když procházíme krizí nebo zažíváme nějaký neúspěch, stejně jako když kolem sebe vidíme bolest způsobenou válkami, násilím, přírodními katastrofami, máme pocit, že všechno končí, a cítíme, že i ty nejkrásnější věci pomíjejí. Krize a neúspěchy, i když jsou bolestné, jsou však důležité, protože nás učí přikládat všemu náležitou váhu, nepřipoutávat své srdce ke skutečnostem tohoto světa, protože ty pominou. 

Ježíš zároveň mluví o tom, co zůstane. Všechno pomine, ale jeho slova nepominou: Ježíšova slova zůstanou navždy. Vyzývá nás tedy, abychom důvěřovali evangeliu, které obsahuje příslib spásy a věčnosti, a abychom už nežili v úzkosti ze smrti. Zatímco totiž všechno pomíjí, Kristus zůstává. V něm, v Kristu, jednou nalezneme věci a lidi, kteří pominuli a kteří nás provázeli naší pozemskou existencí. Ve světle tohoto příslibu vzkříšení nabývá každá skutečnost nového významu: všechno umírá a také my jednoho dne zemřeme, ale neztratíme nic z toho, co jsme vybudovali a milovali, protože smrt bude začátkem nového života.

Bratři a sestry, i v souženích, krizích a neúspěších nás evangelium vyzývá, abychom se na život a dějiny dívali beze strachu ze ztráty toho, co končí, ale s radostí z toho, co zůstává. Nezapomínejme, že Bůh pro nás připravuje budoucnost plnou života a radosti.

Ptejme se tedy sami sebe: lpíme na věcech pozemských, které pomíjejí a rychle odcházejí, nebo na slovech Páně, která zůstávají a vedou nás k věčnosti? Položme si tuto otázku, prosím. Pomůže nám to.

A prosme blahoslavenou Pannu, která se zcela svěřila Božímu slovu, aby se za nás přimlouvala. 

 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.