Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
4. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Naslouchejme moci Božího slova)

Dnešní evangelium vypráví o typickém dni Ježíšova veřejného působení – konkrétně jde o sobotu, den věnovaný odpočinku a modlitbě, lidé chodili do synagogy. Ježíš v kafarnaumské synagoze čte a komentuje Písmo. Přítomné jeho výklad přitahuje, velice žasnou, protože ukazuje jinou moc než učitelé Zákona (v. 22). Ježíš navíc tuto moc projevuje také skutky. V synagoze se na něj totiž obrátí muž a osloví jej: »Svatý Boží«. Ježíš rozpozná zlého ducha, přikáže mu, aby z toho muže vyšel, a tak jej vyžene (v. 23-26).

Jsou zde patrné ony dva charakteristické prvky Ježíšovy činnosti: kázání a divotvůrné dílo léčitelství. Ježíš káže a uzdravuje. Obě tato hlediska v Markově evangeliu vynikají, avšak výrazněji vystupuje do popředí právě kázání, zatímco exorcismus spíše potvrzuje výjimečnou „autoritu“ Ježíše i jeho učení. Ježíš káže z vlastní moci, jako někdo, kdo svou nauku odvozuje sám ze sebe, nikoli jako učitelé Zákona, kteří opakovali předchozí tradici a předávané zákony. Opakovali jen slova, slova, slova, jak zpívala Mina (italská popová zpěvačka a její hit z roku 1972, pozn. překl.), jenom slova. Ježíšovo slovo se naopak vyznačuje autoritou, která se dotýká srdce. Ježíšovo učení má autoritu promlouvajího Boha – a vskutku jediným příkazem osvobozuje posedlého od zlého ducha a uzdravuje ho. Proč? Protože Jeho slovo koná, co hlásá, neboť Ježíš je konečný prorok. Proč o něm takto mluvím? Vzpomeňme si na Mojžíšův příslib, kterým ohlašuje Ježíše jako definitivního proroka. Ježíš nepromlouvá z lidské, nýbrž z božské moci, protože završuje proroctví, je Synem Božím, který nás zachraňuje a uzdravuje.

Druhý aspekt, týkající se uzdravování, ukazuje, že Kristovo hlásání je zacíleno na porážku zla přítomného v člověku a světě. Jeho slovo míří přímo proti Satanově vládě, vyvolává její krizi a zatlačuje ďábla na ústup, nutí jej opustit svět. Onen posedlý muž je na Pánův příkaz osvobozen a stává se z něj nový člověk. Ježíšovo kázání se kromě toho řídí opačnou logikou, než je logika světa a zlého ducha: jeho slova převracejí pomýlený řád věcí. Démon v posedlém člověku proto křičí: »Co je ti po nás, Ježíši Nazaretský! Přišel jsi nás zahubit?« (v.24). Toto vyjádření naznačuje, že Ježíš nemá se Satanem naprosto nic společného: stojí na zcela odlišných rovinách, nic je nespojuje, jeden je opakem druhého. Ježíš svým vlivem přitahuje lidi a je též prorokem, který osvobozuje. Tento přislíbený prorok je Boží Syn, který uzdravuje. Naslouchejme Ježíšovým slovům, která jsou ustavičně mocná, nezapomínejme na to! Noste s sebou v kapsce anebo tašce malé evangelium, abyste si v něm během dne četli a naslouchali Ježíšovým slovům. Všichni máme problémy, hříchy, duchovní nemoci. Prosme tedy Ježíše: »Ježíši, jsi prorok, Boží Syn, který byl přislíben, aby nás vyléčil. Uzdrav mne!«. Prosme Ježíše o uzdravení z našich hříchů a zla.

Panna Maria stále uchovávala v srdci Ježíšova slova i gesta a následovala jej v plné ochotě a věrnosti. Kéž nám pomůže, abychom Mu též naslouchali a následovali Jej, a tak zakusili ve svých životech znamení Jeho spásy.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Úterý 12. 11. 2024, Památka sv. Josafata, biskupa a mučedníka

Tit 2,1-8.11-14;

Komentář k Tit 2,1-8.11-14: Pavel klade důraz i na dobrý vnější dojem. Uvědomím si, že i já reprezentuji Krista.

Zdroj: Nedělní liturgie

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…