Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus B)
5. neděle postní - B / Angelus - papež František (Boží sláva neodpovídá lidskému úspěchu)

Dnes, na pátou neděli postní, kdy se již blíží Svatý týden, nám Ježíš v evangeliu říká něco důležitého (srov. J 12,20-33): že na kříži uvidíme jeho a Otcovu slávu (srov. v. 23.28).

Jak je ale možné, že se Boží sláva projeví právě tam, na kříži? Člověk by si myslel, že se tak stane při vzkříšení, a ne na kříži, který je porážkou, selháním! Místo toho dnes Ježíš, když mluví o svém umučení, říká: "Přišla hodina, aby byl Syn člověka oslaven" (v. 23). Co nám tím chce říci?

Chce nám říci, že sláva pro Boha neodpovídá lidskému úspěchu, slávě nebo popularitě; sláva pro Boha v sobě nemá nic sebestředného, není to grandiózní projev moci, po němž by následoval veřejný potlesk. Pro Boha sláva znamená milovat až k položení života. Oslavovat se pro něj znamená darovat se, dát se k dispozici, nabídnout svou lásku. A to se stalo vrcholným způsobem na kříži, právě tam, kde Ježíš naplno rozvinul Boží lásku, plně odhalil svou tvář milosrdenství, daroval nám život a odpustil těm, kdo ho křižovali. 

Bratři a sestry, z kříže, "Boží katedry", nás Kristus Pán učí, že pravá sláva, která nikdy nezaniká a činí člověka šťastným, je tvořena darem a odpuštěním. Dar a odpuštění jsou podstatou Boží slávy. A jsou pro nás cestou života. Dar a odpuštění jsou zcela odlišná kritéria od toho, co vidíme kolem sebe, a dokonce i v nás, když o slávě uvažujeme jako o něčem, co máme spíše přijímat než dávat; jako o něčem, co máme spíše vlastnit než nabízet. Ne, světská sláva totiž pomíjí a nezanechává v srdci radost; ani nevede k dobru pro všechny, ale k rozdělení, neshodám, závisti.

A tak se můžeme ptát sami sebe: Jaká je sláva, kterou si přeji pro sebe, pro svůj život, o které sním pro svou budoucnost? Tu, že ohromím druhé svou zdatností, svými schopnostmi nebo tím, co vlastním? Nebo cestou daru a odpuštění, cestou Ježíše Ukřižovaného, cestou toho, kdo se neunavuje milovat, s jistotou, že tím svědčí o Bohu ve světě a dává vyniknout kráse života? Jakou slávu chci pro sebe? Pamatujme totiž, že když dáváme a odpouštíme, září v nás Boží sláva. Právě tam: když dáváme a odpouštíme.

Kéž nám Panna Maria, která s vírou následovala Ježíše v hodině utrpení, pomůže být živým odrazem Ježíšovy lásky.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)