Neschopnost odpouštět je vždy velkou překážkou. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
5. nvlm / Angelus - papež František

Dnešní evangelium (srv. Mk 1,29-39) představuje příběh, ve kterém Ježíš uzdraví Petrovu tchýni, stejně jako poté i další nemocné a trpící, kteří k němu přicházejí. Uzdravení Petrovy tchýně je první tělesné uzdravení, které Marek vypravuje.  Žena ležela s horečkou. Ježíšův postoj a gesto v této situaci jsou symbolické. Evangelista říká, že “přistoupil, vzal ji za ruku a pozvedl ji” (v. 31). V tomto jednoduchém úkonu je veliká vlídnost. Zdá se velmi přirozená. “Horečka ji opustila a ona je obsluhovala.” (tamtéž) Ježíšovo uzdravování zde nenaráží na žádný odpor. Uzdravený člověk se vrací do normálního života a hned myslí na ostatní a ne na sebe sama. Tohle je důležité, je to znamení opravdového “zdraví”!

Ten den byla sobota. Lidé z vesnice čekají na západ slunce a potom, když skončí povinný odpočinek, vycházejí a přinášejí k Ježíšovi všechny nemocné a posedlé. A on je uzdravuje. Jen zakazuje démonům, aby prozradili, že on je Kristus (srv. vv. 32-34). Hned od začátku tedy Ježíš ukazuje svoji náklonnost k osobám trpícím na těle nebo na duchu. Je to náklonnost Otce, kterou Ježíš ztělesňuje a ukazuje slovy i činy. Jeho učedníci toho byli očitými svědky. Ale Ježíš nechtěl, aby se stali pouze přihlížejícími jeho mise. Pozval je, aby se jí účastnili, a dal také jim sílu uzdravovat nemocné a vyhánět démony (srv. Mk 10,1 a 6,7). A toto nepřerušeně pokračuje v životě Církve až dodnes. Starat se o nemocné jakéhokoliv typu není pro církev nějakou vedlejší aktivitou. Není to nějaký přívěšek. Ne, je to nedílnou součástí jejího poslání, jako to bylo součástí poslání Ježíše: přinášet trpícímu lidstvu něžnost Boží. Za několik dní, 11. února, nám to připomene i Světový den nemocných, který ustanovil sv. Jan Pavel II., který dal církvi také Apoštolský list Salvifici doloris o křesťanském smyslu lidského utrpení (11. února 1984).

Realita, kterou nyní prožívá celý svět kvůli pandemii, ukazuje, jak je toto poselství aktuální. Hlas Jobův, který slyšíme v dnešní liturgii, také ukazuje naši lidskou situaci v její důstojnosti a zároveň křehkosti. Tváří v tvář této skutečnosti se vždy v mysli objeví otázka: “Proč?”

Na tuto otázku Ježíš, vtělené Slovo, odpovídá nikoli nějakým vysvětlením, nýbrž láskyplnou přítomností, která se sklání, bere za ruku a pozvedá, jak udělal Ježíš i v případě Petrovy tchýně (srv. Mk 1,31). Boží Syn neukazuje svou moc shora, jaksi na dálku, nýbrž zblízka, v něžnosti a soucitu. A dnešní evangelium nám připomíná i to, že tento soucit pramení z intimního vztahu s Otcem: před svítáním i po západu slunce se Ježíš vzdaloval a zůstával sám v modlitbě (v. 35). Tady bral sílu konat svoji službu slova i uzdravování.

Svatá Panna ať nám pomáhá nechat se Ježíšem uzdravit – máme toho stále všichni zapotřebí – abychom mohli být i my svědky uzdravující něžnosti Boží.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Sobota 29. 3. 2025, Sobota 3. postního týdne

Oz 6,1-6;

Komentář k Oz 6,1-6: I nás dnes Bůh „otesává“ skrze proroky. Nejsme ale tak otrlí a zabydlení ve své „pravdě“, že tyto hlasy umlčujeme?

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 4. neděli postní cyklu C (30. 3. 2025)

(28. 3. 2025) Bůh nás vysvobozuje ze všech našich obav. Proto mu svěřme všechny, kteří jeho pomoc potřebují:

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2025) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2025) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)