Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
12. neděle v mezidobí B / Petr Šabaka

 

Kdo to jen je

Promluva 12. neděle mezidobí B

„Zděsili se velikou bázní a říkali jeden druhému:  ‚Kdo to jen je, že ho poslouchá i vítr i moře?‘“ (Mk 4,41). Zúčastnil jsem se sedmdesátikilometrového pochodu. Organizovala ho armáda. Byl to pochod čtyř až šestičlenných družstev. Byl to velice náročný pochod. Náročný mimo jiného i v tom, že do cíle muselo dojít celé družstvo. „S kým půjdu? Vždyť je neznám? Mohu se na ně spolehnout?“ To byly moje otazníky.

Prvních dvacet kilometrů jsme udržovali velice svižné tempo, pak ale nastal zlom. Začaly se projevovat známky „opotřebení“. Na povinnou přestávku v polovině jsme se těšili. Poté však přišla těžší etapa: noc, déšť, únava, bolesti, kilometry před námi. Vzdálenosti se nám subjektivně začaly prodlužovat. Zjištění, že dva z naší šestice nikdy žádný pochod vlastně neabsolvovali, bylo pro mne zdrcující. A zrovna to byli dva, kteří měli veliké bolesti nohou. Do cíle dvacet kilometrů, ubíhající čas a belhající se společníci. Pět kilometrů před cílem bylo už opravdu zle. Najednou však přišel impulz, ani nevím, kde se vzal: vzájemné povzbuzování: „Musíme dojít! Dokážeme to!“ Bolesti ustoupily. Poslední dva kilometry jsme dokonce klusali. Cíl byl dosažen.

Proč o tom hovořím? Lidé, kteří nás obklopují, jsou pro nás více tajemstvím než knihou, kterou důvěrně známe. Stačí málo, přiblížit se k osobním limitům, k hranicím únosnosti, k neobvyklé zátěži a najednou vedle sebe máme někoho úplně jiného. Někdy je to zjištění bolestné, zvlášť pokud dotyčný selže, projeví se jeho slabost, nedokonalost. Jindy s obdivem a bázní vzhlížíme k vnitřní síle a velikosti jeho charakteru.

Přeji nám všem, abychom měli odvahu žít s druhými a pro druhé, abychom se s nimi nebáli vyplout na vratké a bezbřehé moře a riskovali tak všechny skutečné i domnělé jistoty. A přeji nám všem, abychom se přesvědčili, že nás ti, k nimž chováme důvěru, podpoří, podrží, neopustí, doprovodí až do cíle. Bůh to dokáže, dokážeme to i my?

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.