Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
2. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Sousrdcí mystického Těla Kristova

Promluva 2. neděle velikonoční B
 
„Všichni, kdo uvěřili, byli jedné mysli a jednoho srdce a nikdo neříkal o ničem, co měl, že je to jeho vlastní, nýbrž měli všechno společné“ (Sk 4,32).
V Katechismu katolické církve se píše: „(Sedmé přikázání) s ohledem na obecné blaho požaduje, aby se respektovalo všeobecné určení statků a právo na soukromé vlastnictví“ (KKC 2401). Církev tak přiznává, že ne všechno, co vlastníme, musíme sdílet s ostatními. Že by byla praxe církve v kolizi s Božím slovem? Nemusí to tak být.
 
Je přirozené, aby každý člověk vlastnil svůj majetek, aby se učit při jeho správě ctnosti mírnosti (uměřenosti), spravedlnosti a rovněž také solidarity. Majetek nám může být i pokušením závidět, být chamtivý, nechat se zotročit hmotnými věcmi, mamonem.
 
Jak už jsem naznačil dříve, majetek je v učení církve oprávněné nabývat, „aby se zajistila svoboda a důstojnost osob, aby každý mohl uspokojit své základní potřeby těch, za které nese zodpovědnost,“ (KKC 2402) ale také aby sloužil k projevování bratrské lásky.
 
V úvodním verši však není řeč jen o majetku, ale i o sdílení srdce. Pro skutečné a pevné sousrdcí mystického Těla Kristova je potřeba po dvou tisících let ještě mnoho vykonat. Mezi námi je mnoho věřících, kteří jsou samotní, ba dokonce si ve své samotě libují. Není o nich možné tvrdit, že mají povolání poustevníka. V našich vztazích platí, že přirozené předchází nadpřirozené.
 
Chtěl bych zde poděkovat všem, kdo se snaží sdružovat věřící. Ne jen k modlitbě, ale i k rozhovoru, vzájemné pomoci, sdílení radostí i bolestí života. Chtěl bych poděkovat všem, kdo vytváří otevřená společenství schopná přijmout mezi sebe kohokoli. Chtěl bych poděkovat i všem, kdo se vnitřně trápí naší nejednotou a modlí se za uzdravení této choroby. Kéž se vzkříšeným Pánem sdílíte především pokoj a dar Ducha útěchy.

 

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.