Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
26. neděle v mezidobí B / Petr Šabaka

Naše úloha

Promluva 26. neděle mezidobí B

 

„Nebraňte mu! Žádný, kdo učiní mocný čin v mém jménu, nemůže mi hned na to zlořečit.“ (Mk 9,39)

Kdesi jsem četl, že církev ztratila svou majoritu ve společnosti. A s touto ztrátou se spojila druhá, a to monopol na celou pestrou paletu služeb: školství od základního po vysoké, zdravotnictví, rozvoj umění, hospodářství, politiku. Jako věřící žijeme nejen obklopeni, ale žijeme propojeni s občanskou společností, s lidmi, kteří se k Bohu nehlásí, ale slouží, přemýšlí, pomáhají, tvoří.

Je třeba si čas od času připomenout dnešní Ježíšovu výzvu: „Nebraňte mu! Žádný, kdo učiní mocný čin v mém jménu, nemůže mi hned na to zlořečit.“ Nebo hned navazující: „Kdo není proti nám, je pro nás“ (Mk 9,40). Nelze zavírat oči před dobry, kterých je mezi námi velice mnoho. V prvním listě Soluňanům apoštol Pavel vyzývá: „Plamen Ducha nezhášejte, prorockými dary nepohrdejte. Všecko zkoumejte, dobrého se držte; zlého se chraňte v každé podobě“ (1 Sol 5,19-22)

Již od prvopočátků se křesťané považovali za duši společnosti. I Ježíš nás považuje za „sůl země“ a „světlo světa“ (srov. Mt 5,13.14). Nesmíme však propadnout falešnému přesvědčení o své nadřazenosti nad nevěřícími, o své dokonalosti na základě prostého plnění Božích přikázání (čárkování si). Spíše nás má poznání své úlohy vést k postoji služby: chválit a podporovat všechny, kdo se snaží konat dobro, varovat ty, co se nachází na kluzké šikmé ploše nebo ve slepé uličce a modlit se za ně. A vůbec sloužit modlitbou, která jako kvas prostupuje těsto celé společnosti. Nakonec máme rozpoznávat v dobrém díle lidí vanutí Ducha Božího, odlesk Ježíšova milosrdenství a tvůrčí moc Boha Stvořitele a každému, kdo je otevřený odhalovat tajemství víry.

 

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.