Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus B)
3. neděle postní B / Petr Šabaka

Pozdvižení v chrámě

Promluva 3. neděle postní B
 
„V chrámu našel prodavače dobytka, ovcí a holubů i penězoměnce, jak sedí za stoly. Udělal si z provazů bič a všechny z chrámu vyhnal, i s ovcemi a dobytkem, směnárníkům rozházel mince, stoly zpřevracel a prodavačům holubů poručil: ‚Pryč s tím odtud!‘“ (Jan 2,14–16a).
 
Pro Janovo evangelium je typické, že Ježíš je v každém okamžiku pánem situace. Jedná ve své svrchované moci. Sám se rozhoduje, zda nadešla ona „hodina“. Není tedy možné vidět v něm někoho, kdo se nechá vláčet svými emocemi. Navíc Ježíš vyháněl ty, kteří tu vlastně sloužili v provozním řádu chrámu.
 
Směnárníci měnili římské peníze za chrámové, neboť ty byly považovány za kulticky čisté. Na římské minci byl portrét císaře a to znamenalo jednat proti prvnímu přikázání – zákazu zobrazovat Boha a tedy i lidskou tvář. Prodavači beránků a holubů tu byli k dispozici těm, kteří putovali zdaleka, aby mohli přenést předepsané oběti. Vzpomeňme na Josefa a Marii, kteří za svého prvorozeného syna přinášení „dvě hrdličky nebo dvě holoubata“ (Lk 2,24). Koupili je u stejných stánků, které nyní Ježíš ničil.
 
Podle biblického komentáře zde Ježíš vystupuje jako ten, kdo naplňuje Malachiášovo proroctví: „I vstoupí nenadále do svého chrámu Pán, kterého hledáte, posel smlouvy, po němž toužíte. Opravdu přijde, praví Hospodin zástupů. Kdo však snese den jeho příchodu? Kdo obstojí, až se on ukáže? Bude jako oheň taviče, jako louh těch, kdo bělí plátno. Tavič usedne a pročistí stříbro, pročistí syny Léviho a přetaví je jako zlato a stříbro. I budou patřit Hospodinu a spravedlivě přinášet obětní dary. Obětní dary Judy a Jeruzaléma budou pak Hospodinu vítány jako za dávných dnů, jako v dřívějších letech.“ (Mal 3,1b–4)
 
Ježíš prorockým gestem ukazuje na sebe jako Mesiáše, jako taviče obětí, jako toho, kdo naplňuje a překračuje Zákon. On sám je jedinou spravedlivou obětí za náš hřích a k našemu posvěcení. Pokud snad máme pocit, že přinášíme další a další oběti, mýlíme se. Není jich třeba. Jsou před Bohem ničím. Jedinou a dostačující obětí byl kříž Ježíše Krista, Božího Syna. My jen „doplňujeme svým utrpením to, co zbývá do míry utrpení Kristových“ (srov. Kol 1,24). Symbolicky házíme do tavícího kelímku pročišťujícího všechny oběti světa, ony se v něm mísí v jednu jedinou – tu Kristovu.
 
Pokusím se to přiblížit ještě z jiné strany. Jestliže trpíme, ať už vlastní nebo cizí vinou, máme dvě možnosti: Ponechat si své utrpení pro sebe, nebo ho ztotožnit s utrpením Ježíšovým. „Moje rána je, Pane, tvou. Děkuji ti, že ji přijímáš.“ To mohou být slova modlitby s pohledem upřeným na kříž. Můžeme pak zakusit, že Ježíš mé utrpení přijímá a skutečně vynáší na kříž.
 
Možná se to zdá „pošetilé“, jak o tom stojí ve druhém čtení. Ale je to jádro křesťanského způsobu konfrontace s utrpením či hříchem. Kéž se odhodláme všechno zlo, které působíme nebo zakoušíme, pověsit na kříž. Kéž také zakusíme v takovém spojení s Ukřižovaným i slavné vítězství.
 

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)