Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
3. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Vdechnutí pokoje

Promluva 3. neděle velikonoční B
 
Když jsem si pročetl dnešní liturgické texty, nemohu jinak než kázat znovu a znovu to samé, co mnoho jiných kazatelů přede mnou podobnými slovy.
 
„Svatého a spravedlivého jste se zřekli a vyprosili jste si propuštění vraha. Původce života jste zabili…“ (Sk 3,14-15a).
 
Hledat vinu výhradně v židovském národě je, doufám již několik staletí, vykořeněno. Učí tomu potridentský Římský katechismus: „Jelikož naše viny přivedli Ježíše k popravě na kříži, pak ti, kteří se utápějí v nepravostech, znovu křižují svými hříchy Božího Syna ve svých srdcích, nakolik v nich přebývá a uvádějí ho v posměch“ (KKC 598). Zanedlouho budu s naléhavostí vyslovovat slova Kristova: „Vezměte a pijte z něho všichni. Toto je kalich mé krve, která se prolévá za nás a za všechny na odpuštění hříchů.“ Mám chuť zpívat píseň: „Díky za tvůj kříž…“ Nebo vyznávat: „Pane, nezasloužím si…“ Přesvědčovat Ježíše přítomného dnes v tuto hodinu zde, uprostřed našeho společenství: „Pane, opravdu si tě nezasloužím…“ Ale současně, jedním dechem se s důvěrou a touhou vrhat do náruče jeho Milosrdenství: „…ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena.“
 
Ve druhém čtení jsme slyšeli: „Kdo říká: ‚Poznal jsem ho‘, a jeho přikázání nezachovává, je lhář a není v něm pravdy“ (1 Jan 2,4). Dovolí nám kněz Jan hrát si s významem jeho slov? „Kdo říká: ‚Nepoznal jsem ho‘, a jeho přikázání zachovává, je v něm pravda?“ „Kdo říká: ‚Nepoznal jsem ho‘, a jeho přikázání nezachovává, je v něm pravda?“ Nebo: „Kdo neříká: ‚Poznal jsem ho‘, a jeho přikázání nezachovává…?“ Slova se nám motají, jak se v nich vyznat, přesto se v nich naleznou všichni. Hlavně Bohu nelhat! On se nad námi slituje, až vystřízlivíme ze svého omylu, nebo procitneme ze své nevědomosti nezaviněné i zaviněné. V obou čteních jsme my, kteří jsme ho poznali, voláni k pokání. A definice pokání, vnitřního pokání je následující: „Vnitřní pokání je radikální, nové zaměření celého života, návrat, obrácení k Bohu celým srdcem, rozchod s hříchem, odvrácení od zla, spolu s odporem vůči špatným činům, (…) touhu a předsevzetí změnit život s nadějí na Boží milosrdenství a důvěrou v pomoc jeho milosti“ (KKC 1431).
 
Díky milosti odpuštění a vdechnutí pokoje se stáváme znamením pro svět, pro naše blízké i bližní, že ten, který proléval v kalichu svou krev a své tělo na oltáři nabízí jako chléb všednodennosti žízní po naší odvaze přibít ho ještě jednou a s nadějí na definitivnost ke dřevu kříže.
 

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.