Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
34. neděle v mezidobí B - Slavnost Krista Krále / Petr Šabaka

Vládce všehomíru

Promluva na Slavnost Krista Krále B

 

„Moje království není z tohoto světa“ (Jan 18,36). V prvním čtení dnešní liturgie slova, v němž Věkovitý předal svou božskou, všeobecnou, svrchovanou, nezničitelnou moc „Synu člověka“, kterého Nový zákon zjevuje jako Ježíše Krista.

Ve druhém čtení je jakési pokračování a dokončení intronizace Vládce všehomíru. Sledujeme tohoto Hospodinova Mesiáše, jak přichází v oblaku a projevuje svou moc. Ti, kteří byli zproštěni hříchů, přijímají účast na jeho důstojnosti a propukají v jásot. Ti, kteří ho však probodli, budou plakat. Pohled na přicházejícího Krále králů je soudem.

„Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas“ (Jan 18,37). Žijeme v době, kdy se ještě plně nezjevila Kristova svrchovanost a láska k člověku. Boží království vnímáme v několika rovinách, i když orgánem víry: „Boží království existovalo dříve než my; přiblížilo se ve vtěleném Slovu, je hlásáno celým evangelium, přišlo v Kristově smrti a vzkříšení. Od Poslední večeře přichází Boží království v eucharistii; je mezi námi. Boží království přijde ve slávě, až je Kristus odevzdá svému Otci“ (KKC 2816). Pouze tušíme krásu a dokonalost Božího království. Podle Katechismu katolické církve je „církev zárodkem Božího království na zemi“ (KKC 669). Když se kolem sebe rozhlédneme, musíme konstatovat, že k plnosti tohoto ideálu máme na míle daleko, že naše realita je ubohá a tristní. Kéž nás tato nepodoba a nedokonalost neuvrhne do skepse a zahořklosti nebo nějaké marné revoltě, nýbrž do usilovnější eschatologické touhy a modlitby: „Přijď království tvé!“ (Mt 6,10).

Zakončím slovy církevního spisovatele Tertulliána, který hovoří o Modlitbě Páně: „„I kdyby nám tato modlitba neuložila povinnost prosit o příchod Božího království, museli bychom sami od sebe pronést toto zvolání a spěchat obejmout naši naději“ (KKC 2817).

 

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.