Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
4. neděle mezidobí C / Petr Šabaka

 

Láska je zranitelná

Promluva 4. neděle mezidobí C

 

„Láska je…“ (1 Kor 13,4).

Stále se mi na mysl vrací jedna aktivita animátorského kurzu kdysi před lety. Dostali jsme text Velepísně lásky a měli jsme nad ním ve skupinkách diskutovat a hledat, jestli v tom výčtu vlastností lásky něco chybí. Tehdy jsme na nic nepřišli. Dnes po několika letech bych si dovolil přeci jenom jednu vlastnost doplnit: „Láska je křehká, zranitelná.“

Jak je krásné přicházet k lidem se srdcem na dlani, ochotou sloužit, dětsky důvěřovat, ale také komunikovat vzájemné radosti i strasti.

Nedávno jsem přednášel o dávání zpětné vazby. Takové zrcadlo ji poskytuje mechanicky. Když máme šmouhu na tváři, řekne nám to, ať se nám to líbí nebo ne. Člověk může být také zrcadlem, ale jen v tom případě, jestliže si o to druhý řekne: Co dělám špatně? Co se mi daří? Jak se tu či onu věc díváš ty? Jestliže dáváme zpětnou vazbu mechanicky, riskujeme, že se naprosto mine svým cílem, kterým je samozřejmě láska k druhému člověku. Prostě nás neslyší.

A zvlášť hlásání pravdy je někdy velice nepříjemné uzavřeným uším a srdcím. Proroci by o tom mohli vyprávět své. Ať již prorok Jeremiáš nebo i samotný Ježíš, který je Láska a Pravda sama. Všimněme si, jak jeho slova, která byla jistě vyslovena s velikou láskou, taktem, mírností a pokojem vzbudila hněv: „Když to slyšeli, byli všichni v synagóze naplněni hněvem. Vstali, vyhnali ho z města a vedli až na sráz hory, na níž bylo jejich město vystavěno, aby ho svrhli dolů“ (Lk 4,28-29).

Zde se naskýtá otázka, jak mohli proroci vydržet hlásat Boží slovo – Pravdu – v lásce, která je zranitelná? Svou sílu museli hledat jen shůry. Lidsky se to snést dlouhodobě nedá. V Bohu však ano, neboť „ať se děje cokoliv i zranitelná láska vydrží“ (srov. 1 Kor 13). Bůh všem prorokům slibuje podporu: „Budou proti tobě bojovat, ale nic proti tobě nezmohou, neboť já budu s tebou a vysvobodím tě, je výrok Hospodinův“ (Jer 1,19). Tuto zkušenost nelze udělat na zkoušku. Až teprve je naše láska zraněna, můžeme nalézt vnitřní sílu ze zdrojů Boží dobroty. Pak projdeme i skrze rozvášněný dav s hlavou vzhůru: „On však prošel jejich středem a bral se dál“ (Lk 4,30).

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)