Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Vyskočilová Ludmila | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
5. neděle velikonoční B / námět pro dětské kázání

Pohádka o fíkusu za oltářem

Když byl náš fíkus ještě menší než je teď, stál v jednom zahradnictví. Zahradník z něj měl radost a jedna větvička se rozhodla, že je příliš pěkná, bohatá a velká na to, aby se nenápadně krčila na malém keři a tak se rozhodla, že se připlete zahradníkovi pod nůžky, až bude upravovat keře. Svým nápadem byla úplně nadšená a začala o něm vyprávět sousední větvičce. I ta byla za čas přesvědčena, že jim bude lépe, když budou sami, bez ostatních.

Malá, nepatrná větvička dole u země slyšela jejich povídání a snažila se jim vymluvit jejich nápad: „Jak budete žít, když vás nebude kmen živit? Vždyť nemáte kořeny!“ Dvě velké větvičky nad ní jen mávaly svými listy: „Takhle můžeš přemýšlet jen ty, která jsi malá, my jsme už velké a taky se nebojíme, ty jedna ustrašená!“ Jak se rozhodli, tak udělali. Když zahradník stříhal keře, připletli se mu pod nůžky a bác, byly na zemi. Tyhle větve ale zahradník vůbec ustřihnout nechtěl, nebyl rád. Co měl s nimi dělat? Jednu si vzal jeho syn, usušil si ji do herbáře. Zůstala malá, suchá, už nemohla dál růst. Druhou dal zahradník do vody, větvička sice nezahynula jako její kamarádka, ale opadala jí polovina listů a zůstala ve sklenici s vodou. Ostatní větve na fíkusu rostly, živil je kmen z kořenů, které měl pevně zasazené v hlíně a i ta nejmenší spodní větvička byla brzy větší než ta ve sklenici s vodou. Z malého stromku se stal veliký, který stále poroste a bude stále hezčí, tak jak bude hezčí každá jeho větev.

Určitě si pamatujete z dnešního evangelia, že Ježíš řekl, že on je kmen a my jsme ratolesti, to znamená větve. On je kmen, který nás nikdy nepřestane živit a když nebudeme hloupí, jako ty dvě pyšné větvičky, nikdy nebudeme sami a můžeme dorůst do ohromné krásy a velikosti.

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 12,1-3; Žalm Žl 16,5+8.9-10.11; Žid 10,11-14.18
Mk 13,24-32

Konec popisovaný v evangeliu velkou radostí na první pohled nenaplní. Ježíš v Markově evangeliu popisuje několik souvisejících skutečností: S příchodem konce je spojeno soužení. O příchodu Syna člověka se přesvědčí každý, bude zjevný, takže o tom nebude sporu. Žádné pokolení není od konce daleko, a přeci nikdo nebude znát přesné datum. Co si z toho odnést? Je třeba vědět, že náš konec nastane a není to daleko. Není třeba se trápit, kdy a jak to bude. Je třeba si klást otázku, co má člověk dělat, aby příchod Mesiáše byl pro nás očekávanou radostí a nikoli děsivým koncem. První čtení načrtává odpověď: Buďme ti, kdo jsou poučeni a ne vyděšeni z této reality. A buďme ti, kteří mnohé přivedli ke spravedlnosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…