Jidáš zůstal sám, uzavřen sám do sebe. Prožíval vnitřní boje, s nikým však o nich nemluvil, - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
5. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Zůstávání v Kristu

Promluva 5. neděle velikonoční B
 
„Já jsem vinný kmen, vy jste ratolesti. Kdo zůstává ve mně a já v něm, ten nese hojné ovoce; neboť beze mne nemůžete činit nic“ (Jan 15,5). Dokážu si představit, že se někdo může zeptat, co to znamená „zůstávat v Kristu“. Kde najít jistotu, že s ním spojeni jsme?
 
Důvěrné zůstávání v Kristu církev nazývá „milost posvěcující“: „Milost posvěcující je stálý dar, trvalá a nadpřirozená dispozice, která zdokonaluje samu duši, aby ji učinila schopnou žít s Bohem a jednat z lásky k němu“ (KKC 2000). Dále Katechismus rozlišuje milost posvěcující na dispozici, schopnost, kapacitu, prostor pro Boha a „aktuální (pomáhající) milosti, kterými jsou míněny projevy Boží pomoci jak na počátku obrácení, tak během díla posvěcení“ (KKC 2000). Víra je průsečíkem nezasloužené iniciativy Boží s odpovědí člověka vyjádřenou důvěrou a dokazovanou konkrétními skutky.
 
Může člověk ztratit milost posvěcující – „zůstávání v Kristu“? Ano. Vzhledem k tomu, že těžký, smrtelný hřích je vědomým a dobrovolným odvrácením se od Boha a jeho lásky, jsme to my, kdo tak odmítáme mízu z kmene vinné révy, kterou je Kristus. „Naše svoboda má vskutku moc udělat definitivní a nezvratná rozhodnutí“ (KKC 1861). Díky Boží velkorysosti však máme možnost litovat, činit pokání, usmiřovat se s Bohem a uprázdněný prostor po hříšném jednání opět naplnit mízou z vinného kmene.
 
Prvním svědkem Boží odpouštějící lásky je příběh apoštola Pavla, jemuž jsme naslouchali v prvním čtení. Bůh naplnil Barnabáše darem odvahy, aby překonal strach, který pramenil z Pavlovy minulosti, a darem lásky, která chápe a odpouští. Tak přivádí Pavla, obráceného hříšníka, do společenství církve, v níž se stává plodným – skutky potvrzuje zůstávání v Kristu, tedy milost posvěcující.
 

Čtení z dnešního dne: Pátek 18. 4. 2025, Velký pátek

BOHOSLUŽBA SLOVA Iz 52,13-53,12; Žid 4,14-16; 5,7-9

Komentář k Žid 4,14-16; 5,7-9: Právě pro jeho poslušnost jsem spasen, zachráněn. Nevzpouzím se této lásce, jeho záchraně?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. 

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2025) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2025) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…