Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Památka sv. Prokopa 4. 7. / Petr Šabaka

Plody lásky svatého Prokopa

Promluva na památku svatého Prokopa – 4. 7.
 
„Proto vás já, vězeň kvůli Pánu, prosím, abyste tomu povolání, kterého se vám dostalo, dělali čest svým životem, vždy skromní, tiší a trpěliví. Snášejte se navzájem v lásce a usilovně hleďte zachovat jednotu Ducha, spojeni svazkem pokoje“ (Ef 4,1-3).
Apoštol Pavel pak v následujících verších ukazuje rozmanitost povolání a současně jejich jediný účel – jednota, harmonie, homeostáza organizmu Těla Kristova.
 
Stať z legendy Ze života svatého Prokopa, vybraná jako druhé čtení Denní modlitby církve nám představuje světce jako někoho, kdo je „zakotven na pevném základě ctností a zajištěn svou trvalou vynikající pokorou a láskou, byl tak radostný a plný vlídné dobroty, že ho ti, kdo mu byli poddáni, více milovali, než se ho obávali.“
 
Svatý Prokop porozuměl způsobu života, jaký od nás chce Bůh. Sjednotil s ním svůj život, podřídil mu své vášně, otevřel se jeho Duchu, který ho naplnil vrchovatě láskou. O plodech této božské ctnosti, která je podle učení katechismu „formou ctností“ (KKC 1827), víme, že jsou „radost, pokoj a milosrdenství; láska vyžaduje (také) velkodušnost a bratrské napomínání; láska je vlídností; vzbuzuje vzájemnost, projevuje se nezištností a štědrostí; je přátelstvím a společenstvím“ (KKC 1829).
 
Jsme svědky symbolického mostu mezi životem svatého Prokopa a dnešním učením magisteria. Čas běží, kulisy a kostýmy se mění, ale Bůh je stálý a ten, kdo mu přináší stejné plody. Svatý Prokop nám může být blízký, i nás příkladem svého života povzbuzuje, abychom dovolili Bohu naplnit nás svou láskou, stát se také svatými.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.