Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoce - triduum
Velký pátek / Petr Šabaka

Skloňme hlavu

Promluva na Velký pátek
 
„Hle, kříž, na kterém umřel Spasitel světa. Klaníme se ti, Pane Ježíši Kriste.“ 
 
Jsem proti triumfalismu církve. Zvláště dnes při této liturgii. Tváří v tvář trpícímu Ježíši přeci nemůžeme než sklonit hlavu, činit pokání, vzbudit v sobě hluboký soucit. Sklonit hlavu před dokonalostí jeho lásky, která si zamilovala naši nedokonalost. Činit pokání, neboť to jsou naše viny, které přibíjejí na kříž jeho ruce, nohy, probodávají srdce, rozdírají hlavu ostny a záda důtkami, cit urážkami. Vzbudit v sobě soucit především s dalšími trpícími, kterých je mnoho.
 
Dnešní den je příležitostí pro smíření. Můžeme sledovat našeho Mistra a Pána, jak pláče a volá: „Jeruzaléme, Jeruzaléme, který zabíjíš proroky a kamenuješ ty, kdo byli k tobě posláni; kolikrát jsem chtěl shromáždit tvé děti, tak jako kvočna shromažďuje kuřátka pod svá křídla, a nechtěli jste!“ (Mt 23,37). Ježíš žízní po jednotě, Láska dychtí po lásce: „Nové přikázání vám dávám, abyste se navzájem milovali; jako já jsem miloval vás, i vy se milujte navzájem“ (Jan 13,34).
 
Dobře si promysleme postoj a smýšlení, s jakým budeme přistupovat pod jeho kříž. Není nás mnoho, máme čas, můžeme si proto dovolit i krátkou meditaci nebo alespoň ztišení u paty kříže. Toto zastavení se, ztišení nebo několik slov prosby nás má provázet po celý následující rok. Každý den budeme na svém těle značit znamení kříže. Každý den si můžeme vzpomenout na tyto okamžiky. Každý den můžeme obnovovat rozhodnutí hledat usmíření s druhými, budit v sobě smysl pro solidaritu a pravý soucit, milovat až do krajnosti – i nepřátele a ty, které chceme ignorovat.
 
A nyní se modleme, prosme, neboť nás obklopuje mnoho lidí, kteří k Bohu volat zapomněli. My to umíme. Volejme dnes i za ně.

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 12,1-3; Žalm Žl 16,5+8.9-10.11; Žid 10,11-14.18
Mk 13,24-32

Konec popisovaný v evangeliu velkou radostí na první pohled nenaplní. Ježíš v Markově evangeliu popisuje několik souvisejících skutečností: S příchodem konce je spojeno soužení. O příchodu Syna člověka se přesvědčí každý, bude zjevný, takže o tom nebude sporu. Žádné pokolení není od konce daleko, a přeci nikdo nebude znát přesné datum. Co si z toho odnést? Je třeba vědět, že náš konec nastane a není to daleko. Není třeba se trápit, kdy a jak to bude. Je třeba si klást otázku, co má člověk dělat, aby příchod Mesiáše byl pro nás očekávanou radostí a nikoli děsivým koncem. První čtení načrtává odpověď: Buďme ti, kdo jsou poučeni a ne vyděšeni z této reality. A buďme ti, kteří mnohé přivedli ke spravedlnosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…