Šedesát pět procent světové populace
navštěvuje digitální prostředí.
Doprovázet trpící je třeba i na sociálních sítích,
říká  „twiterová jeptiška“ Xiskya Lucia Valladares.

 

Být nablízku lidem i v digitálním prostředí

Na právě probíhající synodě v Římě vystoupila mimo jiné i „twiterová jeptiška“ Xiskya Lucia Valladares, odbornice na sociální média a digitální evangelizaci. Ve svém příspěvku zdůraznila naléhavost práce v digitální misii, která se mění stejně jako se mění „fyzická“ misie v éře nových technologií a umělé inteligence.

„Šedesát pět procent světové populace navštěvuje digitální prostředí,“ řekla, „fyzická chudoba se vyskytuje i v sociální oblasti“. Od začátku synody se při biskupských konferencích zřizují kanceláře, pořádají se setkání s misionáři ze 67 zemí a sdílejí se zkušenosti digitálních misionářů - početnějších v Latinské Americe než v Evropě -, kteří se snaží doprovázet a být nablízku „vzdáleným, kteří hledají pravdu a jdou raněni světem, také kvůli špatným zkušenostem s církví“.

Doprovázet trpící je třeba i na sociálních sítích

Pro tuto práci, jak sdělila sestra Xiskya, dostala od papeže osobně radu s neologismem: „Samaritanear“, tedy být milosrdnými Samaritány, kteří „oslovují lidi, kteří jdou po digitálních cestách“, a to jak ty, kteří „chtějí znovu objevit hodnoty evangelia“, tak i ty, kteří „nikdy neslyšeli Ježíšovo jméno“.

Naslouchání a doprovázení v tomto směru představuje velkou „naději“ vzhledem k „polarizaci na sociálních sítích“ a „toxickým vztahům“.