ročník XIV číslo 1 / jaro 2012
Obsah čísla:
Karel Říha: Morální důkaz existence Boha podle Kanta
Martin Cajthaml: Patočkovo pojetí duchovních základů Evropy
Jitka Jonová: Obsazování biskupských stolců v Habsburské monarchii na přelomu 19. a 20. století
na příkladu olomouckého arcibiskupství po rezignaci arcibiskupa Theodora Kohna
Jan Samohýl: Stereotypy v židovskokřesťanských vztazích
Ctirad Václav Pospíšil: Prolegomena ke studiu české christologie 1901–1910, knižní produkce a příspěvky v ČKD:
Doplňky k přehledu tvorby z 19. století
Podrobněji o obsahu čísla:
Studia theologica 47
Dnes, když krize střídá krizi, se evropská otázka přetřásá více než kdy dříve. V záplavě ekonomických analýz zaznívají sem tam také hlasy o duchovních základech starého kontinentu. Mezi ně patří i příspěvek Martina Cajthamla, který připomíná, jak k tomuto tématu přispěl český fenomenolog Jan Patočka. Jedná se o upravenou habilitační přednášku.
Zcela jinak je laděný další filosofický příspěvek, připomínající morální důkaz Boží existence. Karel Říha v něm hlouběji promýšlí Kantovu argumentaci, podle níž je nutné postulovat Boha jakožto předpoklad mravního jednání. Podle Říhy se však teprve v konverzi „možný ‚důkaz‘ Boží existence stává živým setkáním s Bohem.“
Tento postoj je jistě charakteristický pro celou židovsko-křesťanskou tradici. A právě vzájemnými předsudky mezi křesťany a židy se zabývá třetí článek. Jan Samohýl vypočítává tři takovéto stereotypy: substituční teorii, teorii o permanentním pronásledování židů a stereotyp o české společnosti jako nejateističtější v Evropě.
Poslední dva články jsou historické. Jitka Jonová završuje sérii příspěvků o olomouckém arcibiskupovi Theodoru Kohnovi statí o peripetiích při obsazování biskupského stolce po jeho abdikaci, která dává nahlédnout do průsečíku církevní a státní politiky i církevního a státního práva.
Jarní číslo roku 2012 zavírá komentovaná bibliografie k české christologii 1901-1910 od Ctirada Václava Pospíšila.
Nechybějí ani recenze: Ondřej Salvet, Die sichtbare Gestalt des mystischen Leibes: Die Ekklesiologie von Silvestr Maria Braito OP (1892-1962) (Vojtěch Novotný); Petronila Cemus, Bohemia Jesuitica 1556-2006 (Vojtěch Novotný); David Černý a kol., Lidské embryo v perspektivě bioetiky (Lukáš Jan Fošum OP); Dominik Opatrný, Ježíš – světlo slepých: Uzdravení slepého od narození ve čtvrtém evangeliu (Július Pavelčík).