P. Hubert Engelmar Unzeitig byl sudetský Němec, který se narodil 1. března 1911 v Hradci nad Svitavou severně od Brna. Zemřel 2. března 1945 v Dachau, den po svých 34. narozeninách.
Pocházel severně od Brna
P. Engelmar Hubert Unzeitig, CMM se narodil 1. března 1911 v Hradci nad Svitavou (tehdy Greifendorf) uprostřed převážně německé jazykové enklávy severně od Brna. Ve škole a doma mluvil Hubert německy. Česky se naučil až během služby u českého sedláka ve Vřesicích, kde pracoval jako čeledín. V roce 1927 se rozhodl pro kněžskou a misionářskou službu. V sedmnácti letech tedy odešel do Reimlingenu v Německu, kde vstoupil do Kongregace marianhillských misionářů a přijal řeholní jméno Engelmar. Na kněze byl vysvěcen po studiích ve Würzburgu 6. srpna 1939.
Jako kněz působil na Šumavě v protektorátu Čechy a Morava
Po začátku války byl přidělen do hornorakouského Riedeggu v diecézi Linec. Po několika měsících však začal působit jako farář ve vesnici Zadní Zvonková (Glöckelberg) nedaleko Horní Plané v protektorátu Čechy a Morava. Již 21. dubna 1941 byl zatčen na základě udání místních agentů, kteří ho obvinili ze „záludného vyjadřování“ při kázáních v kostele a z „obrany Židů“. Vystupoval totiž proti nacismu a deportacím Židů. Dne 3. června 1941 byl třicetiletý P. Unzeitig poslán do Dachau u Mnichova. A protože se jako budoucí misionář naučil rusky, sloužil především ruským zajatcům.
V Dachau zemřel jako dobrovolník u nemocných tyfem
Na konci roku 1944 se v Dachau rozšířila epidemie skvrnitého tyfu a nemocní po stovkách umírali bez pomoci, protože do nakažených bloků nikdo nechtěl chodit. V této situaci vyzvalo táborové vedení, aby se přihlásili dobrovolníci, kteří by šli především duchovně pečovat o nemocné. Bylo ovšem zřejmé, že ten, kdo se přihlásí, se s největší pravděpodobností již živý nevrátí. Dobrovolně se přihlásilo 20 kněží a mezi nimi i P. Unzeitig. Zemřel 2. března 1945, den po svých 34. narozeninách a jen několik týdnů před tím, než koncentrační tábor Dachau osvobodila americká armáda. Engelmara Unzeitiga bývalí spoluvězni z koncentračního tábora v Dachau označovali jako „anděla Dachau“ a „německého Maximiliana Kolbe“.
Se svolením zpracováno podle knihy: Svatí na každý den,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.
24. 9. 2016 byl ve Würzburgu prohlášen za blahoslaveného
P. Engelmar Unzeitig byl 24. 9. 2016 byl ve Würzburgu prohlášen za blahoslaveného . Proti nenávisti stavěl lásku a na krutost odpovídal mírností.