Jan Bosko byl rád, že „přítele své duše“ našel. Podmínkou, aby mohla být dána dobrá rada, je otevřenost žadatele. Mnozí by chtěli slyšet dobré rady, ale přitom mají zakryté hledí. Říkává se, že chybí dobří zpovědníci, často ale mnohým chybí potřebná otevřenost. Jak má právník dobře připravit obhajobu, když teprve u soudu zjistí, že mu nebyly sděleny důležité okolnosti daného případu. Soud je prohraný; čí vinou?
Některé lidi život naučí protloukat se na vlastní pěst. Rádi by se otevřeli, ale zažili v životě zklamání týkající se buď nedostatečné kvalifikovanosti, nebo neočekávané strohosti, případně nemístné zvědavosti ze strany duchovního, takže to neunesli. Snaží se poradit si sami. Slaví svátost smíření, ale na nejdůležitější věci svého života se ptají raději Boha a o pomoc prosí Ducha svatého. Instituci duchovního vedení nelze absolutizovat.
Bylo údajně dost svatých, kteří svou svatost nalezli bez „mistra“. Uvádí se Bernard z Clairvaux, František z Assisi, Ignác z Loyoly, Terezie z Lisieux a další. Zajímavá je poznámka svaté Terezie Veliké: kdyby měla volit mezi zpovědníkem zbožným, ale málo vzdělaným, a mezi zpovědníkem vzdělaným, i když ne velmi zbožným, raději by volila vzdělaného. K tomuto přesvědčení ji dovedla životní zkušenost.
Online rozhovor s Karlem Herbstem na téma Boží vedení
***
Se svolením převzato z knihy: O Božím vedení s Karlem Herbstem, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
Několik kapitol z této knihy naleznete zde
***
Další texty k tématu Duchovní doprovázení naleznete zde
Další texty k tématu zpověď, svátost smíření naleznete zde