Sympozium zabývající se problematikou pastorace kočovných národů proběhlo počátkem července v brazilském Sao Paulu.
Je třeba, abychom se lépe naučili překonávat překážky, které se v pastoraci nomádského obyvatelstva vyskytují. Nomádi sami se především musejí stát aktivním prvkem samotné pastorační práce. Pouze tak lze v jejich komunitách podnítit povolání ke kněžství, a tím v nich upevnit pocit, že jsou v rámci církve reprezentováni.
Těžkosti, které mají příslušníci těchto národů se začleněním do místních farních struktur, z nich vytvářejí - současně s minimálním náboženským vzděláním - ideální předmět zájmu náboženských sekt. Musíme se snažit o to, aby se v místních farních společenstvích vytvářely předpoklady pro integraci nomádů. Důležité je však i vytváření speciálních farností pro kočovné obyvatelstvo.
P. Blume apeloval také na to, aby církev lépe dokázala využít tradičních hodnot nomádského etnika - pohostinnosti, solidarity, citlivosti k náboženským otázkám, tradic předků apod.
Komise pro pastoraci nomádů Brazilské biskupské konference publikovala během zasedání dokument o jejich pastoraci, který obsahuje mj. důležité proslovy papežů Pavla VI. a Jana Pavla II., které pronesli při pravidelných setkáních s nomády. Tato setkání jsou pořádána od roku 1965. V dokumentu je také uvedeno, že drtivá většina z 800 tisíc brazilských nomádů jsou katolíci.
Pozn. tiskového střediska České biskupské konference: V České republice se toto téma týká především pastorační služby romskému etniku.
***
Se svolením převzato ze serveru TS ČBK: tisk.cirkev.cz