Svatý Edmund Kampián
Edmund Kampián jako nadaný chlapec mohl studovat, poněvadž mu studia zaplatila asociace londýnských obchodníků s potravinami. Tak se dostal na univerzitu v Oxfordu. Roku 1564 opustil katolicismus a složil přísahu věrnosti královně Alžbětě I. nejen jako panovnici Anglie, ale i jako hlavě anglikánské církve. Ta se zrodila odtržením od církve katolické, ke kterému došlo za kralování Jindřicha VIII., Alžbětina otce. V Oxfordu ho však studium teologie pohnulo k tomu, aby se ke katolicismu opět vrátil, a roku 1572 ho nacházíme ve Francii v Douai, kde byla založena kolej pro mladé anglické katolíky rozhodnuté stát se kněžími církve římské. Následujícího roku byl vysvěcen na podjáhna, přišel do Říma a byl přijat do Tovaryšstva Ježíšova, jež ho vyslalo, aby dokončil studia u pražských jezuitů. (Před tím pobýval i v brněnské komunitě.) Po svém vysvěcení na kněze roku 1580 jako velmi vážený učitel dosáhl toho, že směl být spolu se svým spolubratrem Robertem Personsem, Ralfem Shervinem a Lucasem Kirbym, pod vedením biskupa Thomase Goldwella, vyslán do Anglie, kde byl katolicismus nezákonný.
Jakmile se tedy Edmund vrátil zpět do své vlasti, procházel křížem krážem anglickým krajem a navazoval kontakty se skupinami tamních katolíků. Dal pak vytisknout a rozšířit svůj dopis adresovaný královské radě a navrhoval v něm veřejné diskuze a setkání mezi katolíky a anglikány. I když přišel tajně, nepatřil k těm, co se schovávají a nedávají o sobě vědět. Proklouzával z jednoho domu katolíků do druhého a pak se vrátil do Londýna, aby tam dal vytisknout svůj krátký spis, který rozebíral decem rationes – „deset důvodů“, proč přijmout katolictví. Nato zasáhl jeho spolubratr Robert Persons, jenž byl zároveň jeho představeným, a spěšně ho poslal pryč do úkrytu na venkově.
Jenomže dne 17. července roku 1581 byl otec Kampián zatčen v Norfolku a okamžitě uvězněn v londýnském Toweru, kde ho vyzvali, aby opustil katolickou církev. Bylo mu tam vyhrazeno dvojí zacházení. Jednak ho ve vězení vyzývali k diskuzím s anglikánskými církevními představiteli o otázkách víry, jednak byl podrobován mučení. Nakonec byl proti němu zahájen soudní proces, stejně jako proti dalším sedmi osobám, mezi nimiž stáli i kněží Ralf Sherwin a Alexandr Briant. Byli obviněni z velezrady – mnoho svědků proti nim vystoupilo s tímto tvrzením. Když však mluvil otec Edmund (a to za všechny obviněné), nemohly jejich výpovědi obstát – pokojným hlasem a podloženými fakty je usvědčoval ze lži. A přece byl nad všemi jeho druhy vynesen rozsudek smrti, vyjma jeho, ovšem s poslední nabídkou vyváznutí pro něho samotného. Uběhly tři dny od prvních poprav a otec Edmund byl opět požádán, aby se zřekl svého přesvědčení výměnou za skvělý post. Odpovědí bylo jeho poslední „ne“. A tak dne 1. prosince roku 1581 byl Edmund Kampián, společně s Ralfem Sherwinem a Alexandrem Briantem, v Londýně popraven. Papež Pavel VI. svatořečil Edmunda Kampiána roku 1970 s třiceti devíti umučenými spolubratry, jeho druhy.
Se svolením zpracováno podle knihy: Svatí na každý den,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.
Redakčně upraveno.
Edmund Kampián, mučedník
* 1540 + 1581, Londýn
Atribut: palmová ratolest
Svátek: 1. prosince
Přenesený význam slova trafika:. V době Rakouska-Uherska dostávali (zranění) váleční veteráni po odchodu do výslužby trafiku –malý obchůdek na prodej novin a tabákových výrobků. V současné době se trafikou nazývá získání výhodného a přitom nenáročného místa (placeného daňovými poplatníky) ve veřejné či státní správě. Takové místo člověk (zpravidla vysloužilý a odložený politik) dostane za prokázané politicko-mocenské služby, většinou vykonávané ne zcela etickým a zákonným způsobem. Jde vpodstatě o korupci v nejyšší společensko - politické sféře.
Svatý Edmunde,
přimlouvej se za nás
a za naší současnou společnost a politky...
Několik dní po svátku sv. Edmunda se připomíná Mezinárodní den proti korupci (9. prosince).