Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
Nanebevstoupení Páně - B / Regina Coeli - papež František

Dnes se v Itálii i v dalších zemích slaví slavnost Nanebevstoupení Páně. Úsek evangelia (Mk 16,15-20) - závěr Markova evangelia - nám představuje poslední setkání Zmrtvýchvstalého s učedníky před jeho vystoupením na místo po pravici Otce. Jak víme, scény loučení jsou obvykle smutné, dávají těm, kdo zůstávají, pocit ztráty, opuštěnosti; ale to není to, co by se stalo učedníkům. Navzdory odloučení od Pána nejsou zklamaní, naopak, jsou radostní a připraveni odejít jako misionáři do světa.

Proč učedníci nejsou smutní? Proč bychom se i my měli radovat, když vidíme Ježíše vystupovat do nebe?

Nanebevstoupení završuje Ježíšovo poslání mezi námi. Jestliže totiž Ježíš sestoupil z nebe kvůli nám, kvůli nám tam také vystupuje. Poté, co do našeho lidství sestoupil a vykoupil ho - Bůh, Syn Boží, sestupuje a stává se člověkem, bere na sebe naše lidství a vykupuje ho -, nyní vystupuje do nebe a bere s sebou naše tělo. Je to první člověk, který vstoupil do nebe, protože Ježíš je člověk, pravý člověk, je Bůh, pravý Bůh; naše tělo je v nebi, a to nám přináší radost. Po Otcově pravici nyní sedí lidské tělo, poprvé, a je to tělo Ježíšovo; a v tomto tajemství každý z nás rozjímá o tom, kde bude v budoucnosti. Vůbec nejde o opuštění, protože Ježíš zůstává navždy s učedníky, s námi. Zůstává v modlitbě, protože jako člověk se modlí k Otci a jako Bůh, člověk a Bůh, mu ukazuje rány, rány, kterými nás vykoupil. Ježíšova modlitba je tam s naším tělem: je jedním z nás, Bohem a člověkem, a modlí se za nás. A to nám musí dávat jistotu, ba co víc, radost, velkou radost! Druhým důvodem k radosti je Ježíšův slib. Řekl nám: "Pošlu vám Ducha Svatého". A tehdy, ve společenství s Duchem Svatým, je vysloveno přikázání, které dává právě při svém rozloučení: "Jděte do světa, hlásejte evangelium". A bude to síla Ducha Svatého, která nás tam povede, abychom přinášeli evangelium. Je to ten stejný Duch Svatý, kterého Ježíš slíbil právě v ten den, který o devět dní později přijde na svátek Letnic. Právě Duch Svatý nám všem umožnil, abychom dnes byli tím, čím jsme. Velká radost! Ježíš odešel do nebe: první člověk před Otcem. Odešel s ranami, které byly cenou za naši spásu, a modlí se za nás. A poté nám posílá Ducha Svatého, slibuje nám Ducha svatého, abychom šli a hlásali evangelium. Proto ta radost dnešního dne, proto ta radost dnešní slavnosti Nanebevstoupení Páně.

Bratři a sestry, o svátku Nanebevstoupení Páně, kdy hledíme k nebi, kam Kristus vystoupil a kde sedí po pravici Otce, prosme Marii, Královnu nebe, aby nám pomohla být odvážnými svědky Zmrtvýchvstalého Pána ve světě v konkrétních situacích našeho života.

 

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)