Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
Nanebevstoupení Páně - B / Regina coeli - papež František (Nanebevstoupením nás Ježíš vede do nebe)

Dnes slavíme v Itálii i v dalších zemích slavnost Nanebevstoupení Páně. Evangelium dnešní mše uvádí, že Ježíš poté, co svěřil apoštolům úkol pokračovat ve svém díle, "byl vyzdvižen do nebe a usedl po Boží pravici" (Mk 16,19). 

Ježíšův návrat k Otci se nám nejeví jako odchod od nás, ale spíše jako jeho předcházení k našemu cíli, kterým je nebe. Jako když člověk v horách stoupá k nějakému vrcholu: jde, s obtížemi, a nakonec se mu v zákrutu cesty otevře obzor a spatří panorama. Pak celé tělo najde sílu zvládnout závěrečný výstup. Celé tělo - ruce, nohy a všechny svaly - se napne a soustředí, aby se dostalo na vrchol.

A my, církev, jsme právě tím tělem, které Ježíš po svém výstupu na nebesa táhne s sebou jako "na tažném laně". Je to on, kdo nám svým slovem a milostí svátostí odhaluje a zprostředkovává krásu vlasti, k níž jsme na cestě. Tak i my, jeho tělo, radostně stoupáme spolu s ním, naší hlavou, s vědomím, že krok jednoho je krokem pro všechny a že nikdo nesmí zabloudit ani zaostávat, protože jsme jedno tělo (srov. Kol 1,18; 1 Kor 12,12-27). 

Dobře naslouchejme: krok za krokem, krok za krokem nám Ježíš ukazuje cestu. Jaké jsou to kroky? Dnešní evangelium říká: "Hlásejte evangelium, křtěte, vyhánějte démony, utkejte se s hady, uzdravujte nemocné" (srov. Mk 16,16-18); zkrátka konejte skutky lásky: dávejte život, přinášejte naději, držte se dál od každé špatnosti a podlosti, na zlo odpovídejte dobrem, buďte nablízku trpícím. To je "krok za krokem". A čím více to děláme, čím více se necháváme proměňovat Duchem, tím více následujeme jeho příkladu a tím více, jako na horách, cítíme, jak se vzduch kolem nás stává lehkým a čistým, obzor širokým a cíl blízkým, slova a gesta se stávají dobrými, mysl a srdce se rozšiřují a my zhluboka dýcháme.

Pak se můžeme ptát sami sebe: je ve mně živá touha po Bohu, touha po jeho nekonečné lásce, po jeho životě, který je životem věčným? Nebo jsem poněkud zpovrchnělý a zakotvený v pomíjivých věcech, penězích, úspěchu či požitcích? A moje touha po nebi, izoluje mě, uzavírá mě, nebo mě vede k tomu, abych miloval své bratry a sestry s velkým a nesobeckým duchem, abych cítil, že jsou mými společníky na cestě do ráje?

Maria, pomoz nám, ty, která už jsi došla k cíli, pomoz nám společně s radostí kráčet vstříc slávě nebe.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)