Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
Nejsvětější Trojice - B / Angelus - papež František

O této slavnosti slavíme Boha, tajemství Jediného Boha. Boha, který je Otec i Syn i Duch Svatý, tři osoby. Avšak Bůh je jeden! Nicméně Otec je Bůh, Syn je Bůh, Duch svatý je Bůh. Nejsou to však tři bohové: Bůh je jeden a tři jsou osoby. Je to tajemství, které nám zjevil Ježíš Kristus: Svatá Trojice. Dnes se pozastavujeme, abychom slavili toto tajemství, neboť osoby nejsou Božími vlastnosti, nikoli. Jsou to skutečné, odlišné a různé osoba; nejsou – jak říkal jeden filosof  (Plotínos a další novoplatonici, pozn. překl.) „Boží emanací“ (vyzařováním, přetékáním, pozn. překl.). Nikoli! Jsou to osoby. Je tu Otec, ke kterému se modlím v Otče náš, Syn, který mi dal vykoupení, ospravedlnění, Duch svatý, který přetrvává v nás a v církvi. Duch, který mluví k našemu srdci, protože toto tajemství nalézáme obsažené ve výroku sv. Jana, který zahrnuje celé zjevení: „Bůh je láska“ (1 Jan 4.8.16). Bůh je láska, Syn je láska, Duch svatý je láska. A jakožto láska, Bůh, jakkoli je jeden a jediný, není osamělostí, nýbrž společenstvím mezi Otcem, Synem a Duchem svatým.  Láska je totiž v zásadě sebedarováním a ve své původní a nekonečné skutečnosti je Otcem, který se daruje, když plodí Syna, jenž sám sebe dává Otci, a jejich vzájemnou láskou je Duch svatý, pouto jejich jednoty. Není snadné to pochopit, ale pro nás všechny je možné žít toto tajemství; mnoho je možné prožít.

Toto trojiční tajemstvím nám odhalil samotný Ježíš.  Dal nám poznat tvář Boha jako milosrdného Otce, představil sám sebe jako pravého člověka, Božího Syna a Slovo Otce. Spasitel, který dává svůj život za nás, mluvil o Duchu svatém, který vychází z Otce a Syna, Duchu Pravdy, Paraklitovi – o slově Paraklitos jsme mluvili minulou neděli - tedy Utěšiteli a Obhájci. A když se Ježíš po vzkříšení ukázal Apoštolům, vybídl, aby evangelizovali „všechny národy, křtili je ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého“ (Mt 28,19).

Dnešní svátek nás tedy vede ke kontemplaci tohoto úchvatného tajemství lásky a světla, z něhož jsme vzešli a k němuž směřuje naše pozemské putování. Při hlásání evangelia a v jakékoli formě křesťanského poslání nelze opominout tuto jednotu mezi námi, ke která volá Ježíš, po vzoru jednoty Otce, Syna a Ducha svatého. Od této jednoty nelze odhlížet. Krása evangelia si žádá, aby jednota byla prožívána a dosvědčována ve svornosti mezi námi, kteří jsme navzájem tolik různí! A troufám si říci, že tato jednota je pro křesťana zásadní: Není to pouhý postoj nebo ustálené slovní spojení. Nikoli. Je zásadní, protože jednota se rodí z lásky, z Božího milosrdenství, z ospravedlnění, jež nám dává Ježíš Kristus, a z přítomnosti Ducha svatého v našich srdcích.

Svatá Maria, ve své prostotě a pokoře, odráží krásu Trojjediného Boha, neboť plně přijala Ježíše do svého života. Kéž podpírá naši víru, abychom uctívali Boha a sloužili bratřím.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Související texty k tématu:

Nejsvětější Trojice

  • V Bohu tři vyslovují: TY Každý člověk je osobou jen jednou: své vlastní a jedinečné "já" vyslovuje jako jedinec. V Bohu jsou tři, kteří je vyslovují. 
  • Bůh je ´rodina´ tří Osob  Bůh je „rodina“ tří Osob, které se mají tolik rády, že tvoří jednotu. Tato „božská rodina“ není do sebe uzavřená, nýbrž otevřená, sdílí se ve stvoření a v dějinách,…
  • Jak prezentuje Bůh sám sebe, aneb Nejsvětějjší Trojice Tajemství Nejsvětější Trojice se často vykládá tak, že se nejprve řekne, že je Bůh v Trojici jediný (nebo jeden Bůh ve třech osobách) a potom...
  • Model ideálního soužití lze najít v Bohu V Nejsvětější Trojici nalézáme  odpověď na to, co je to skutečné společenství...
  • Mrazivé slovo Trojice Teologové s velkou námahou vynalezli pro Boha falešně aritmetické, mrazivé slovo Trojice – a ono přitom jde o neuhasínající život plný radosti a vitality.
  • Nebylo by lepší učení o Trojici vynechat? K. Rahner prohlásil, že kdyby se vynechalo učení o Trojici, nic by se v životě mnoha křesťanů nezměnilo. Bohužel musíme konstatovat, že je to asi pravda.
  • Trojice - texty dle rejstříku

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.